banner39

Mali hükümeti ve Tuaregler müzakereye başlıyor

Mali hükümeti ve Tuaregler ülkedeki gerilimi ve çatışma sürecini sona erdirmek amacıyla Cezayir'in ev sahipliğinde müzakere masasına oturuyorlar

Afrika 06.06.2014, 16:35 06.06.2014, 16:35
Mali hükümeti ve Tuaregler müzakereye başlıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mali'de ardu ve Tuaregler arasındaki çatışmalar bir yandan devam ederken diğer yandan Mali hükümetinden ve Tuareg gruplarından temsilciler müzakere için Cezayir'de bir araya geliyor.

Mali hükümeti ve Tuaregler ülkede 2012 yılından bu yana devam eden iç karışıklık ve çatışma ortamına son vermek amacıyla Cezayir'in ev sahipliğinde bir araya geliyor. 

Kaynaklar, Mali hükümeti ve Tuareg temsilcilerinin dün Cezayir'e gelmeye başladıklarını bildiriyor. Taraflar arasındaki diyalog ve müzakere sürecine uluslararası toplumun da dahil edilmesinin planlandığı ifade ediliyor. 

Kaynaklardan alınan bilgiye göre, Mali'nin kuzeyinde etkili olan isyancı Tuareg gruplarının üst düzey yöneticilerinin görüşmelere katılacağı ve Tuareglerin bölgedeki gerilimi azaltma taraftarı olduğu belirtiliyor. 23 Mayıs günü ilan edilen ateşkesin arkasında da yine Tuareglerin bu tutumu olduğu dile getiriliyor.

Mali'deki iç karışıklık ve çatışma ortamı 2012 yılında gerçekleşen başarısız bir darbe girişimi ve akabindeki Tuareg isyanı ile baş göstermişti.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?