banner39

Mali ile Tuaregler anlaştı

Mali, Tuareglerle yürütülen barış görüşmeleri çerçevesinde düşmanlıkları bitirme anlaşması imzaladı

Afrika 20.02.2015, 10:51 20.02.2015, 12:38
Mali ile Tuaregler anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malili yetkililer Tuareglerle düşmanlıkları bitirme anlaşması imzaladı. Mali'nin kuzeyinde Tuaregler'in liderliğindeki isyancı gruplarla Mali hükümeti arasında yürütülen barış görüşmeleri çerçevesinde önemli bir anlaşma imzalandı. Taraflar, BM'nin gözlemciliğinde yürütülen müzakerelerde onlarca yıldan bu yana devam eden çatışmaları sona erdirmeyi planlıyor. 

Cezayir'in arabuluculuğunda gerçekleştirilen müzakerelerin beşinci turunda kritik bir noktaya gelindi. Müzakerelerin bundan sonraki oturumlarında, Tuaregler'in kimliklerinin tanınması, bölgede sınırları belli bir özerk yöneti kurulması ve isyancı grupların Azavad olarak adlandırdığı ülkenin kuzeyinde kalan bölgeye daha fazla hak tanınması konuları ele alınacak. 

Batı, Mali'deki müzakere sürecini yakından takip ediyor. Ülkenin kuzeyindeki silahlı grupların bölgede hakimiyet kurarak çevreye yayılmasından endişe edildiği dile getiriliyor. Fransa iki yıl önce bölgedeki grupları geriletmek için askeri müdahalede bulunmuştu. 

BM Mali misyonu şefi Mungi Hamdi, bu anlaşmanın nihai barış anlaşması için atılan son adım olmasını umduğunu dile getirdi. Ancak görüşmeler sahada meydana gelen çatışmalardan dolayı zaman zaman zarar görüyor. 

Tuareglerin dahil olduğu MNLA ve Arapları temsil eden MAA gruplarıyla Mali hükümeti arasında dün imzalanan anlaşma, taraflar arasındaki düşmanlığı sona erdirmeyi ve provakasyonlara karşı tutum sergilenmesini ön görüyor. Anlaşmaya El Kaide gruplarının dahil olmadığı kaydediliyor. 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?