banner15

Mali saldırısını hükümeti uyarmak için yapmışlar

Murabitun örgütünün üstlendiği Mali otel baskınının yankıları devam ederken, gruptan saldırı ile ilgili "hükümetin kuzeye yaptığı saldırıları durdurması için" yapıldığı açıklaması geldi

Mali saldırısını hükümeti uyarmak için yapmışlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali hotel baskınını üstlenen el- Kaide'nin bir kolu Muhtar Belmuhtar'ın lideri olduğu el Murabitun örgütü saldırının yapılmasının gerekçesi olarak "hükümetin Mali'de tutuklu bulunan örgüt üyelerin serbest bırakılması ve hükümetin kuzeyde başlattığı operasyonların durdurulması için bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini" söyledikleri iddia edildi.

Azavad Özgürlük Hareketi (MNLA) ise saldırının iç barışı gölgelemek için yapıldığını belirtti.

Kuzey Afrika’daki Berberilerin soyundan gelen Tuaregler yüzyıllardır yaşadıkları kuzey Mali ve Nijer ülkelerini de kapsayan bölgede Azavad isimli bir devlet kurmak istiyorlar. Pek çok Tuareg, ülkenin kuzeyinde El Kaide bağlantılı İslamcı gruplarla birlikte savaşıyor. Tuareglerin kurduğu Azavad’ın Özgürlüğü Ulusal Hareketi (MNLA) gibi etnik söylemli gruplar İslamcı gruplarla rekabet halindeler.

Mali saldırısından Batı Afrikaları tenakkuz durumuna geçti. Çad, Gine, Benin ve Moritanya güvenlik önlemlerini artırdı.

GİNE'DE PEÇE YASAKLANDI

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, yüzü tamamen örten peçenin takıldığı kuran kurslarını kapatacağını bildirdi.

İktidardaki Gine Halkı İçin Birleşme Partisinin Genel Kurulu'nda konuşan Conde, "Hocaların ve öğrencilerinin yüzü tamamen örten peçe taktığı kuran kurslarını kapatacağım" ifadesini kullandı.

Terör saldırılarına karşı önlem amacıyla Sahraaltı Afrika ülkelerinden Kongo, Kamerun, Çad, Nijer ve Senegal, yüzü tamamen örten peçe takmayı yasaklamıştı. Söz konusu ülkelerde, silahlı grupların, saldırılarında peçeyi bir araç olarak kullanabileceğini savunan halkın bir kısmı alınan kararı doğru buluyor.

Mali'de Murabitun örgütüne bağlı bir grup, 20 Kasım'da Bamako'daki Radisson Otel'e baskın düzenlemiş, 170 kişiyi rehin almıştı. Rehinelerden 130'u Fransız ve ABD destekli Mali emniyet birimlerince düzenlenen operasyonla, onlarcası da kendi çabalarıyla kurtulurken, bazıları da teröristlerce serbest bırakılmıştı.

Resmi yetkililer, rehine krizinde 13'ü yabancı uyruklu 21 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Öte yandan, Conde geçen hafta başkent Bamako'da Radisson Otel'e düzenlenen saldırı ve rehine krizi yaşanan Mali ile dayanışma için 3 günlük yas ilan etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 13:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35