banner15

Mali'de 21 mahkum firar etti

Mali'de 21 mahkumun cezaevinden kaçtığı belirtildi.

Mali'de 21 mahkum firar etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yerel yetkililer, ülkenin güneyindeki Banamba bölgesindeki cezaevine silahlı kişilerce saldırı düzenlendiği sırada 21 suçlunun firar ettiğini açıkladı.

Silahlı kişilerin bölgedeki bir bankayı da yağmaladıktan sonra ateşe verdiklerini, olayda iki banka çalışanının da ortadan kaybolduğunu bildiren yetkililer, firari suçluların bulunması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Adalet Bakanı Mamadu İsmaila Konate, başkent Bamako'da düzenlenen Savcılar Kurulu Konferası'nda yaptığı konuşmada, firar eden mahkumların çok tehlikeli olduğuna işaret etti.

Banamba'ya yakın Sebete bölgesi sakinleri ise saldırganların ülkenin orta kesimindeki Segou bölgesine doğru kaçtıklarını ileri sürdü.

Mali'de şiddet olaylarının sona ermesi amacıyla Cezayir'de 2015'te barış anlaşması imzalanmıştı. Ancak 2013'te Fransız güçlerince dağıtılan ve barış sürecine katılmayan silahlı gruplar, ülkenin kuzeyine ve orta kesimine yeniden yerleşmeye çalışıyor.

Şiddet olaylarının son dönemde tırmanışa geçtiği ülkede cuma günü düzenlenen ve Ensaruddin örgütünün üstlendiği saldırıda, Fransız Barkhane gücüne bağlı bir asker yaşamını yitirmişti. Ülkede görev yapan BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) konvoyuna pazar günü düzenlenen saldırıda ise 1'i mavi bereli 3 kişi ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 11:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35