Mali'de askerler arasında çatışma

Darbeci lider Sanago'nun askerleri cumhurbaşkanlığı muhafızlaryla çatıştı, 1 kişi hayatını kaybetti.

Mali'de askerler arasında çatışma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali'nin başkenti Bamako'da, cumhurbaşkanlığı muhafızlarının kontrolündeki bir askeri üste çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Askeri üste kalan bir kadın görgü tanığı, ülkede geçen yıl darbe yaparak işbaşına gelen askeri lider Amadou Sanogo ile ittifak yapan bir grup askerin askeri üsse baskın düzenlediğini söyledi.

Batoma Dicko, "tepeden tırnağa silahlı askerlerin" yerel saatle 06.00'dan itibaren zırhlı araçlar ve kamyonetlerle üsse geldiğini belirti. Dicko, "Kadınlar ve çocuklarla birlikte, askerlerin üsse girmesini önlemeye çalıştık. Ancak bize karşı göz yaşartıcı gaz kullandılar ve havaya ateş açmaya başladılar" dedi.

Djicoroni Para adlı askeri üssün revirinde görevli Dr. Amadou Diallo, cumhurbaşkanlığı muhafızlarıyla askerler arasında çıkan çatışmada en az 1 kişinin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını söyledi.

İNTİHAR SALDIRISI

Öte yandan, Mali'nin Gao şehrinde Malili bir grup askerin yanında intihar saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Mali askeri güçlerinden Astsubay Mamadou Keita, saldırının motobisikletili bir Tuareg tarafından yapıldığını söyledi.  AFP'nin aktardığı haber doğrulanırsa yaklaşık bir ay önce kuzeyde operasyona başlayan Fransız ve Mali askeri güçlerine karşı ilk defa bir intihar saldırısı gerçekleştirilmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2013, 13:15
banner53
YORUM EKLE

banner39