banner39

Mali'de darbe girişimi yapan general tutuklandı

Mali'de ailesinin silahlı kişilerce kaçırıldığını duyurduğu Generalin darbe girişimi yaptığı gerekesiyle tutuklandığı ortaya çıktı

Afrika 07.06.2014, 13:09 07.06.2014, 13:09
Mali'de darbe girişimi yapan general tutuklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mali ordusundan Korgeneral Muhammed Uttara'nın silahlı kişilerce kaçırıldığı iddia edilmişti. Ancak gerçek çok geçmeden anlaşıldı. Uttara'nın silahlı kişilerce kaçırılmadığı, darbe girişiminde bulunduğu için tutuklandığı duyuruldu.

Ailesi, Korgeneral Uttara'nın silahlı ve asker üniformalı kişiler tarafından kaçırıldığını açıklamıştı. Açıklamanın üzerinden çok geçmeden, Mali hükümet kaynakları bir açıklama yaptı ve Korgeneral Uttara'nın kaçırılmadığını, hükümeti devirmek için bir darbe girişiminde bulunduğunu ve bu yüzden tutuklandığını duyurdu.

Mali hükümetinden yapılan açıklamada; "Korgeneral Muhammed Uttara asla kaçırılmamıştır. Hükümeti devirmek amacıyla darbe girişiminde bulunduğu için emrindeki yetkililerle birlikte tutuklanmıştır." denildi.

Mali'deki kaynaklara göre, Korgeneral Uttara'nın emrindeki Kızıl Bereliler adındaki bölükle birlikte, 2012 yılında General Amadu Haya Sanogo tarafından yapılan darbe ile devrilen eski devlet başkanı Amadou Toumani Toure taraftarı olduğu ve ülke yönetimine darbe yapmak istediği ifade ediliyor.

Kızıl Bereliler, 2012 yılındaki darbenin ardından bir karşı darbe girişiminde bulunmuş ancak yine başarısız olmuşlardı. Bu girişimin ardından aralarında Korgeneral Uttara'nın da bulunduğu bazı kişiler tutuklanmış daha sonra 2013 yılında serbest kalmışlardı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Kızıl Berelilere mensup 34 asker kaybolmuş, daha sonra cesetleri bir toplu mezar içerisinde bulunmuştu. Cesetlerin bulunduğu bölge, 2012 yılında darbe yaparak iktidarı ele geçiren General Sanogo'ya büyük desteğin olduğu bölgelerden biriydi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?