Mali'de eski rejimin yöneticileri hayatta

Mali'de darbe yapan askerler, Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure rejiminin yöneticilerinin yakında Mali adaletine teslim edileceklerini bildirdiler.

Mali'de eski rejimin yöneticileri hayatta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Afrika ülkesi Mali'de darbe yapan askerler, Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure rejiminin yöneticilerinin hayatta ve sağlık durumlarının iyi olduğunu, bu kişilerin yakında Mali adaletine teslim edileceklerini bildirdiler.

Darbecilerin lideri Yüzbaşı Amadu Sanogo, eski yöneticilerin hayatta ve sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu belirterek, "Kıllarına bile dokunulmadı. Mali halkının gerçeği bilmesi için onları adalete teslim edeceğim" diye konuştu.

Yüzbaşı Sanogo, eski rejimin yöneticilerinin kimlikleri ve Devlet Başkanı Toure'nin akıbeti konusunda hiçbir bilgi vermedi.

Darbenin ardından meydana gelen yağma olaylarıyla ilgili "Vandalizm eylemlerinden üzüntü duyuyorum, ama hepsini biz yapmadık" diyen Yüzbaşı Sanogo, yağmanın durdurulması için emir verdiğini belirtti.

Fransa: "Toure'ye ulaşamadık"

Öte yandan, eski sömürgeci ülke Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Valero, Paris'in Mali Devlet Başkanı Toure ile temas kurma çabalarının sonuçsuz kaldığını bildirdi.

"Kendisine ulaşmaya çalıştık, ama başarılı olamadık" diyen Valero, devrik devlet başkanının yeri konusunda bilgileri bulunmadığını söyledi ve darbecilerden Amadou Toumani Toure'yi öldürmemelerini istedi.

Tuaregler saldırıları durdurmuyor

Bu arada, Mali'deki yönetim karşıtı Tuaregler, darbeden sonra da ülkenin kuzeyindeki saldırılarını sürdüreceklerini bildirdiler.

İsyancı Tuaregler'in Ulusal Azavad Kurtuluş Hareketi'nin (MNLA) internet sitesinden yapılan açıklamada, MNLA'nın Mali ordusunu ve yönetimini Azavad bölgesinden atmak için taaruzlarını sürdüreceği belirtilerek, "Mali'deki askeri darbe, Azavad'ın koşulsuz kendi kaderini tayin hakkı ve bağımsızlığının savunan MNLA'nın dinamiğini değiştirmedi" denildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 16:29
banner53
YORUM EKLE

banner39