Mali'de, Fransa'yı püskürtme tehdidi

Askeri uzman Safvat ez-Zeyyat, Fransa'nın ele geçirdiği şehir ve köylerin başvuracağı gerilla savaşı karşısında bölgeyi hızlı bir şekilde terk edeceğini ileri sürdü.

Mali'de, Fransa'yı püskürtme tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısırlı askeri uzman Safvat ez-Zeyyat, silahlı grupların, kayıplarını azaltmak ve Fransa önderliğindeki güçlerin ilk saldırılarındaki darbelerin etkisinden kurtulmak için, bulundukları bölgelerden çekilerek daha sonra karşı atağa geçeceklerini ve uzun süreli silahlı çatışmaların yaşanacağını öne sürdü.

"AFRİKA ÜLKELERİ HAZIRLIKSIZDI"

AA'ya konuşan Zeyyat, Fransız güçlerinin, silahlı grupların egemenliğini ortadan kaldırmak için Mali'nin kuzeyine müdahalesini acelecilikle ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile koordinesiz bir şekilde gerçekleştirdiğini, bunun da Mali ve diğer Afrika güçlerinin hazırlıksız bir şekilde olaya müdahil olmasına yol açtığını dile getirdi.

"FRANSA BÖLGEYİ TERK EDECEK"

Fransız güçlerinin bölgede uzun süreli kalamayacağını ileri süren Zeyyat, Fransa'nın ele geçirdiği şehir ve köylerin başvuracağı gerilla savaşı karşısında bölgeyi hızlı bir şekilde terk edeceğini iddia etti.

Zeyyat, silahlı grupların belde ve köylerdeki yerleşim alanlarına saklanarak, Afrika güçlerinin Tuareg ve azınlık Araplara karşı savaş suçu işlemesi ihtimalinden faydalanacağını ve bunun da yerli halkın Bamako hükümetine karşı ayaklanmasına neden olacağını ifade ederek, ''Mali'nin kuzeyi uzun çatışmalara gebedir'' diye konuştu.

"DESTEK GÖSTERMELİK"

Fransa'yı başta ABD ve İngiltere olmak üzere batılı ülkelerin de lojistik destek, bilgi paylaşımı, mühimmat ve asker taşıma gibi birçok alanda desteklediğini belirten Zeyyat, uluslararası desteğin uzun sürmeyeceğini, bu desteğin sadece diplomatik çalışmaların başarılı olması ve Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin ikna edilmesi halinde devam edeceğini söyledi.

Mali'de 2012'nin Mart ayında gerçekleşen askeri darbeden sonra ülkenin kuzeyinde sivil isyan durumu yaygınlaştı ve ülkenin yarıdan fazlası silahlı gruplara katıldı.

Fransa'nın isteği üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ECOWAS'a Mali'nin kuzeyine konuşlanan silahlı gruplara müdahale yetkisi verdi. Ancak Fransa, Mali hükümetinin isteği üzerine Ocak ayında askeri müdahale başlattı.

Mali'nin kuzeyine düzenlenen askeri operasyona katılan 4 bin 600 Fransız askerinden 3 bin 500'ü Mali topraklarında konuşlanarak Gao ve Timbuktu'yu silahlı grupların kontrolünden çıkarıp kendi kontrolü altına aldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013, 13:15
banner53
YORUM EKLE

banner39