banner15

Mali'de iki Fransız gazeteci öldürüldü

Ulusal Fransız Radyosu (RFI) için çalışan iki Fransız gazeteci Ghislaine Dupont ve Claude Verlon, Mali'nin kuzeyinde bulunan Kidal kasabasında kaçırılarak öldürüldü

Mali'de iki Fransız gazeteci öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'nin kuzeyindeki Kidal bölgesinde iki Fransız gazeteci öldürülmüş olarak bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız gazetecilere yönelik eylemi, nefretle kınadı.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Radio France Internationale (RFI) için çalışan Claude Verlon ve Ghislaine Dupont isimli iki gazetecinin silahlı bir grup tarafından kaçırıldığı ve daha sonra öldürülmüş olarak bulundukları belirtildi.

Konuya ilişkin bilgi veren bir kaynağın, gazetecilerin Azawad Ulusal Kurtuluş Hareketi (PMNLA, Tuareg isyanı) örgütünün bir temsilcisi ile röportaj yapmaya gittiği ve bu sırada kaçırıldıklarını söylediği ifade edildi.

Saldırı haberinin duyulmasından sonra Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada ise Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın gazetecilere yönelik silahlı eylemi nefretle kınadığı bildirildi.

Hollande'ın cinayetlere ilişkin Mali ve Birleşmiş Milletler temsilcileriyle pazar günü sabahı bir araya gelerek bilgi alacağı duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48