banner39

Mali'de sokağa çıkma yasağı

Mali'de darbe yapan cuntacılar, 18.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Askerler yağma yapıyor.

Afrika 22.03.2012, 20:52 22.03.2012, 23:13
Mali'de sokağa çıkma yasağı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali'de, darbeci askerler 18.00 ve 06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını bildirdi. Darbecilerin sözcüsü Teğmen Amadu Konare, Mali devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, sivillerin sokağa çıkmalarına ilişkin kısıtlamaların ne kadar süreceğini belirtmedi.

Darbenin ardından başkent Bamako'da gün içinde trafik yoğunluğunun azaldığı, yollarda birkaç otomobil ve motosiklet bulunduğu, dükkan ve mağazaların çoğunun kapalı olduğu görüldü.

Gazeteciler ve görgü tanıkları, Bamako'da bazı askerlerin yağma yaptığını ya da özel otomobillere el koyduklarını belirtti. Askerlerin devlet televizyonunu ve gümrük müdürlüğünü de yağmaladığı ifade edildi. Darbeciler ayrıca özel televizyon kanalı Africable'ın yayınlarını da engelliyor.

Darbecilerin komitesi, tüm yağma ve vandalizm eylemlerini kınadığını bildirdi.

Darbecilerin devirdiğini açıkladığı ve Bamako'da bir askeri üste olduğu belirtilen Devlet Başkanı Amadu Tumani Toure'yi, sadık devlet başkanlığı muhafızları koruyor.

Öte yandan, Kenya Dışişleri Bakanı Moses Wetangula, Mali'deki darbenin ardından dünden beri Bamako'daki otelinde mahsur bulunuyor.

Kenyalı bakan, Bamako'da düzenlenen Afrika Birliği toplantısına katılmak üzere Mali'de bulunuyordu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Mali'deki askeri darbeyi kınadığını belirterek, ülkede anayasal düzenin derhal sağlanması çağrısında bulundu.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?