banner39

Mali'de Tuaregler askerle çatıştı: 36 Ölü

Mali'nin Kidal bölgesinde Tuaregler ve asker arasında çıkan çatışmada 36 kişi öldü

Afrika 19.05.2014, 12:02 19.05.2014, 12:15
Mali'de Tuaregler askerle çatıştı: 36 Ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'de muhalif grupların kontrolündeki Kidal kentinde askerler ile Tuareglerin oluşturduğu Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) arasında çıkan çatışmalarda 8'i asker 36 kişinin öldüğü, 87 kişinin yaralandığı açıklandı. 

Ülkenin İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Kidal'da ordu güçleri ile Tuaregler arasında dün çıkan çatışmalarda askerlerden 8, isyancılardan 28 kişi öldü, 28'i asker 87 kişi yaralandı" denildi. 

Savunma Bakanlığı da hükümetin Kidal kenti sakinlerinin mal ve canlarının korunması için gereken tüm tedbirleri alacağını duyurdu.

MNLA tarafından yapılan açıklamada ise Kidal kentinde Mali askerlerinin bulunduğu askeri kışlanın kuşatıldığı, 4 askerin öldürüldüğü, 2 zırhlı askeri araç ve çok sayıda mühimmata el konulduğu bildirilmişti.

Mali'deki olaylar, muhalif grupların kuzeydeki Kidal, Timbuktu ve Gao şehirlerinin kontrolünü ele geçirmesi ve ardından Bamako'daki geçici hükümetin Fransa'dan yardım talep etmesiyle başlamıştı.

MLNA, Ensaruddin, Mağrib el-Kaidesi (AQMI), Batı Afrika Tevhid ve Cihad Hareketi (MOJWA) ve diğer silahlı grupları hedef alan Fransız ordusunun, Mali'ye askeri müdahalesi sonucu, kuzeydeki kentlerin kontrolü Fransız güçlerin eline geçmişti. 

MNLA, Ensaruddin, AQMI, MOJWA ve diğer silahlı gruplar Fransız ve Mali ordusuna yönelik saldırılar düzenliyor.  

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?