banner15

Mali'de Tuareg'lerle anlaşma başka bahara kaldı

Mali'de hafta sonu düzenlenmesi planlanan Uzlaşma Forumu, taraflar arasında çıkan anlaşmazlıklardan dolayı yapılamadı

Mali'de Tuareg'lerle anlaşma başka bahara kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'de hükümet ile ayrılıkçı gruplar arasında düzenlenmesi planlanan Uzlaşma Forumu'nun, katılımcıların anlaşamaması nedeniyle ertelendiği bildirildi.

Hükümet yetkilileri, Tuareg ve Müttefikleri Öz Savunma Grubu (GATIA) ile ayrılıkçı Azavad Hareketleri Koordinasyonu'nun (CMA) katılımıyla 27-30 Mart'ta Kidal kentinde gerçekleştirilmesi öngörülen Uzlaşma Forumu'nun yapılamadığını açıkladı.

Forumun, taraflarla uzlaşma sağlanması halinde bugün toplanabileceği kaydedildi. Ayrıca CMA temsilcileri, hükümetin, forumun güvenliği için Kidal'e asker konuşlandırmak istediğini ancak bu talebi geri çevirdiklerini ve tüm taraflar katılmadıkça forumun yapılamayacağını duyurdu.

Adının açıklanmasını istemeyen hükümetten bir yetkili ise CMA'nın anlaşma şartlarını kabul etmediği sürece söz konusu foruma katılmayacaklarını, hükümetin kontrolünü sağlayamadığı bir bölgeye gitmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Öte yandan CMA önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, hükümet yetkilileri ile GATIA grubunun erteleme isteğinde bulunduğunu fakat geç kalındığı için talebi kabul etmediklerini ve forumun öngörülen tarihlerde düzenleneceğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 10:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48