banner39

Mali'de yeni başbakan göreve geldi

Darbe üzerine istifasını açıklayan eski Başbakan Cheick Modibo Diarra'nın yerine Dianga Cissoko'nun başbakanlığa getirildi

Afrika 12.12.2012, 14:59 12.12.2012, 14:59
Mali'de yeni başbakan göreve geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçiş dönemi Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traore, dün sabah istifasını açıklayan eski Başbakan Cheick Modibo Diarra'nın yerine Dianga Cissoko'nun başbakanlığa getirildiğini açıkladı.

Geçiş dönemi Mali Devlet Başkanı Traore, televizyonda yaptığı açıklamada, dün sabah istifasını açıklayan eski Başbakan Diarra'nın yerine Cissoko'nun başbakanlığa getirildiğini açıkladı. Dioncounda Traore açıklamasında, "Bizim en önemli 2 önceliğimiz var. Birincisi ülkemizin kuzeyindeki problemleri bir an önce halletmek. İkincisi en kısa zamanda seçime gitme. Bunları gerçekleştirmek için milli geçiş hükümetini bu hafta içinde hemen oluşturacağız." şeklinde konuştu.

Öte yandan Mart 2012'de yaptığı darbe ile ülke yönetimine el koyan Yüzbaşı Amadou Haya Sanogo, dün akşam televizyondan yaptığı açıklamada, eski Başbakan Cheick Modibo Diarra'nın istifa etmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. ''C. Modibo Diarra ile hiçbir şey yolunda gitmiyordu. Birlikte çalıştığı insanların önünde engel oluyordu." Şeklinde konuşan Sanogo, Diarra'nın hizmetleri için teşekkür etti ve hayatında başarılar diledi.

22 Mart 2012 askeri darbesinden sonra demokrasiye geçişte, cunta yönetimi ile geçiş hükümeti arasında arabuluculuk görevini sürdüren Dianga Cissoko (62), hukuk doktoru. Ayrıca 2008-2011 yılları arasında askeri darbe ile devrilen Amadou Toumani Toure hükümetinde de aynı görevi yürütmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü