Mali'deki darbe sırasında 3 kişi öldü

Başkent Bamako'da 3 kişinin askerlerin açtığı ateşte nedeniyle hayatını kaybettiği, 28 kişinin yaralandığı bildirildi. Darbeye tepkiler de sürüyor

Mali'deki darbe sırasında 3 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Afrika ülkesi Mali'de Devlet Başkanı Amadu Tumani Ture'yi devirdiğini ilan eden askerlerin ayaklanması sırasında ölenlerin sayısı 3'e çıktı.

Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, başkent Bamako'da 3 kişinin askerlerin açtığı ateşte, kör kurşun nedeniyle hayatını kaybettiği, 28 kişinin yaralandığı belirtildi.

Askeri ve sağlık kaynakları dün, devlet başkanlığı sarayı yakınında muhafızlarla çatışan darbeci askerlerden birinin öldüğünü, birinin de yaralandığını belirtirken, devlet başkanına bağlı tarafın kaybı konusunda bilgileri bulunmadığını ifade etmişti.

Mali Kızılhaç teşkilatı da önceki gün ve dün, çoğu kör kurşunla yaralanan 40 kadar kişinin Bamako ve Kati'deki hastanelerde tedavi altında bulunduğunu bildirmişti.

İhsanoğlu kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mali'de ordudan ayrılan bir grup askerin darbe yapmasını kınadı.

İİT'den yapılan açıklamaya göre, İhsanoğlu, Mali Cumhurbaşkanı Toure'ye karşı gerçekleştirilen askeri darbeden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi, bu gibi durumlarda anayasal meşruiyetin korunmasına yönelik İİT'nin temel prensiplerini hatırlattı.

Sorunun diyalogla çözümünün gerekliliğini vurgulayan İhsanoğlu, darbecilere, Mali halkının demokratik değerlerine ve insan haklarına saygı duyulması çağrısında bulundu.

Uluslararası tepki

Mali'de Devlet Başkanı Toure'yi deviren orduya uluslararası düzeyde yaygın tepki var. BM Güvenlik Konseyi "anayasal düzenin derhal yeniden tesisini ve demokratik seçimle işbaşına gelmiş hükümetin biran önce göreve iadesi" çağrısı yaptı.

Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankası kriz çözülene kadar bütün yardımları askıya aldıklarını bildirdiler.

Batı Afrika bölgesel örgütü Ecowas isyancı askerlerin yaptığının onaylanamayacağını söyledi. Afrika Birliği darbeyi "Mali için önemli bir geri adım" diye tanımladı.

Mali'nin eski sömürgecisi Fransa da darbeyi protesto amacıyla yardımları durdurduğunu açıkladı.

Bu arada askerler darbeden sonra başkent Bamako'daki başkanlık sarayını yağmaladılar.

Askerler Çarşamba günü başlayan isyanın, kendilerine ülkenin kuzeyindeki Tuaregların ayaklanmasını bastırmak için yeterli silah verilmemesi üzerine başladığını söylediler.

Mali ordusunun özel eğitimli Kırmızı Bereliler birlikleri halen başkana sadık ve muhabirimiz devlet başkanının halen bu birliklerin koruması altında olduğunu söylüyor.

Mali 20 yıldır demokrasi ile yönetiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 11:05
banner53
YORUM EKLE

banner39