banner39

Mali'deki darbeciler sivilleşmeyi kabul etti

Mali'de cuntacıların iktidarı bırakmaya ilişkin bir planı kabul ettiği açıklandı

Afrika 07.04.2012, 01:48 07.04.2012, 09:52
Mali'deki darbeciler sivilleşmeyi kabul etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali'de geçen ay yapılan darbenin lideri Amadu Haya Sanogo, komşu ülkelerin de baskısıyla ülkede anayasal düzene geçmeyi kabul etti.

Ülkenin kuzeyindeki ayrılıkçı isyancıların bağımsızlık ilan etmesinden saatler sonra, komşu ülkelerin bakanlarıyla görüşen Sanogo, anayasal düzene geçilmesi konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Anlaşmayı okuyan Sanogo, Mali Anayasası'nın 36. maddesi uyarınca ulusal meclis başkanının, iktidar boşluğunda geçici devlet başkanı olarak görev yapacağını, yeni seçimlere gidecek geçici hükümeti kuracağını belirtti.

Ancak varılan anlaşmada 21 Mart'ta darbe yapan askerlerin gelecekteki rolüne değinilmedi, sadece darbeci askerlere tam dokunulmazlık verdiği kaydedildi. Ayrıca anlaşmada meclis başkanının ne zaman göreve başlayacağı, yeni seçimlerden önceki geçiş döneminin ne kadar süreceği ise netleşmedi.

Ulusal Meclis Başkanı Dioncunda Traore, hükümetin, ülkenin kuzeyindeki Tuareg isyancılarıyla yeterince mücadele edemediği gerekçesiyle yapılan darbenin ardından ülkeden kaçmıştı.

Görüşmelere katılan bir üst düzey yetkili, Traore'nin büyük olasılıkla bugün ülkeye döneceğini söyledi.

Açıklamayı yaparken Sanogo'ya eşlik eden Burkina Faso Dışişleri Bakanı Djibrill Bassole de Mali'nin komşularının bu hafta uygulanmaya başlayan yaptırımları kaldırmayı kararlaştırdığını belirti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü