Malili mülteciler 60 bini buldu

Mali'den kaçan sığınmacılar Moritanya'daki kamplara yerleştiriliyor. Sığınmacılar, sağlık kontrolünden geçtikten sonra kayıt altına alınıyor. Yetkililer mülteci sayısının 60 bini bulduğunu söylüyor

Malili mülteciler 60 bini buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın Mali'nin kuzeyinde yürüttüğü operasyon binlerce kişiyi mülteci durumuna düşürdü. 

Moritanya'nın doğusunda bulunan Fassala bölgesine gelen Malili sığınmacılar, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kayıt altına alınarak mülteci kamplarına yerleştiriliyor.

Mali'nin kuzeyini ele geçiren Fransa askerleri ve Mali ordusunun güvenliği tam olarak sağlayamaması ve ordunun, bölge halkını isyancılara destek vermekle suçlaması nedeniyle ülkelerinden kaçan Malili sığınmacılar, hayatta kalmak için Moritanya sınırına geliyor. Sınırda Moritanyalı yetkililer, sağlık kontrolünden geçirdikleri sığınmacıları kayıt altına alarak kamplara gönderiyor.

Moritanya sınırına kurulan öncü kampa alınan Malili ailelerin çocuklarına aşı vuruluyor. Uzun yolculuk nedeniyle bitkin oldukları gözlenen insanlara yemek ve su veriliyor.

Çocukların çoğunluğu oluşturduğu öncü mülteci kamplarında, yaşlılar da uzun yolculuğun ardından dinleniyor.

MÜLTECİ SAYISI 60 BİNİ AŞTI

Günün farklı zamanlarında öncü kamplara ulaşan Malili sığınmacıların sayısı 60 bini aşarken, Moritanya sınırına gelenlerin günlük sayısı ortalama 600 iken, zaman zaman 1400'ün üzerine çıkıyor. Mali'den araç ile gelemeyenler ise sınıra yakın bölgelerden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) araçlarıyla öncü kamplara ve oradan da kalıcı mülteci kamplarına götürülüyor.

Sığınmacıların sayısının giderek artması nedeniyle zor durumda kalan Moritanyalı yetkililer ise sığınmacıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için daha fazla yardım yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Türk gazetecilerin görüntülediği Moritanya sınırındaki ön kampa alınan sığınmacılar, daha sonra Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin kontrolündeki Fassala bölgesinde bulunan büyük kamplara kalıcı olarak yerleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2013, 14:09
banner53
YORUM EKLE

banner39