banner39

Mali'ye BM askerleri önerisi

Mali'nin Dostları Grubu Moritanya'da toplandı, toplantıda, BM askerlerinin bir an önce Mali'nin kuzeyinde konuşlandırılması tavsiyesinde bulunuldu

Afrika 21.11.2013, 18:23 18.03.2013, 14:11
Mali'ye BM askerleri önerisi

Mali'nin Dostları Grubu, Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin bir an önce Mali'nin kuzeyinde konuşlandırılması tavsiyesinde bulundu.

Moritanya'nın başkenti Novakşot'ta düzenlenen Mali'nin Dostları Grubu toplantısında 'Novakşot önerileri' adı altında bir bildiri yayınlandı.

BM askerlerinin Mali'nin kuzeyindeki 'terör çetelerini' yok etmek için bölgede konuşlandırılması tavsiyesinde bulunulan bildiride, ''Atılması önerilen bu adım, ülkenin güvenliğini ve üniterliğini korumada yardımcı olacak'' ifadesi yer aldı.

Afrika Kuşağı (Sahil) bölgesindeki sorunlarla yüzleşmek için kararlı olunduğu vurgulanan toplantıda, Fransa'nın, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu'nun (ECOWAS) da destek verdiği Mali'nin kuzeyindeki bazı bölgeleri 'özgürleştirme operasyonları'ndan övgüyle söz edildi.

Toplantıya Cezayir, Libya, Mali ve Senegal'den temsilcilerin yanısıra Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri Ramazan Amamra ve BM Genel Sekreteri'nin özel temsilcisi Said Cüneyt katıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?