banner39

Mandela'nın günlüğü internete taşınıyor

Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’nın hapishane hatıralarını kaleme aldığı günlük internette yayınlanacak

Afrika 09.03.2011, 15:05 09.03.2011, 15:05
Mandela'nın günlüğü internete taşınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Afrika ile ilgili binlerce belge ve kayıt ile milli kahraman Nelson Mandela’nın hapishane yıllarında kaleme aldığı günlüğü internette okunabilecek. Nelson-Mandela Vakfı ve Google ortak bir çalışma yaparak şimdiye kadar yayınlanmamış binlerce belgenin taranmasına başladı. İnternette yayınlanacak belgeler arasında Mandela’nın hapishanede yazdığı günlüğü, yüksek mevkiden politikacılarla yaptığı görüşmelerde aldığı notlar ve özel mektupları da yeralıyor.

Mandela Vakfı yabancı ülke devletleri ve kurumlarıyla da bağlantılar kurarak, internette yayınlanmak üzere ellerindeki Mandela ile ilgili belgeleri istedi. Vakıf başkanı Ahmet Dangor belgelerin kopyalarının da yeterli olabileceğini belirtti.

Ahmet Dangor belgeler arasında halen hayatta olan bazı kişilerle ilgili notların da bulunduğunu hassas bazı malzemenin yayınlanmayacağını söyledi. Dangor, sansür yapmadıklarını, konuya ‘ince duygulu’ yaklaştıklarını ifade ederek, mümkün olduğunca geniş çaplı bir şekilde belgeleri yayınlayacaklarını duyurdu.

Bazıları iyice eskiyen yüzlerce belgenin aşamalı olarak taranacağı, işlemin birkaç ay içinde tamamlanacağı bildirildi. Google proje için Mandela Vakfı’na 1,25 Milyon Dolar mali yardım yapıyor.

Nobel Barış ödüllü Nelson Mandela, Ocak ayında hastahanede kaldıktan sonra şimdi Johannesburg’taki evinde istirahata çekildi. Güney Afrika’nın sevilen lideri 1994-1999 yılları arasında ilk siyahi devlet başkanı olarak görev yaptı. 2004 yılından beri siyaset ve iş hayatından çekilerek emekli oldu.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?