Mandela'ya ziyaretçi akını

Güney Afrika'nın ilk seçilmiş lideri Mandela'nın 94. yaş günü dolayısıyla doğduğu köy ziyaretçi akınına uğradı.

Mandela'ya ziyaretçi akını

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Afrika'da seçimle başa gelen ilk Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın doğum gününü kutlamak isteyen binlerce kişi onun doğduğu köye akın etti.

Güney Afrika'nın güneybatısında yer alan Mvezo köyüne, Mandela'nın 94. yaş günü dolayısıyla adeta hediye yağdı.

Okulların bahçelerine ağaç dikmek ve bir yerel kliniğe tekerlekli sandalye hediye etmek için köye gelen heyete başkanlık eden Mandela'nın milletvekili torunu Mandla Mandela, ''Büyükbabamın doğum günü dolayısıyla bazılarının hayatını değiştirmek için burada yapılan işten onur duyuyorum'' dedi.

Mandla Mandela, ''Bugünü daima mutlulukla hatırlayacağız. Bugün, daima bizimle olan bu büyük adamın önemini hatırlatıyor'' diye konuştu.

Kutlamalara Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma da katıldı.

Mvezo, Mandela'nın çocukluğunun bir bölümünü geçirdiği Kunu'ya 10 kilometre uzaklıkta. Kunu'da hayatını sürdürmeyi seçen Mandela, bugün ailesiyle bu köyde doğum gününü kutluyor.

Irkçılığa karşı verdiği mücadele nedeniyle 27 yılını hapishanede geçiren Mandela, 1993'te Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüş, 1994'de ise Güney Afrika'nın ilk siyah lideri seçilmişti.

Mandela'nın doğum günü olan 18 Temmuz, ''Uluslararası Nelson Mandela Günü'' olarak kabul edildi.

Nelson Mandela Günü kapsamında, 67 dakikalık sosyal etkinlikler düzenleniyor. 67 dakika, Mandela'nın toplumsal savunuculuk alanında çalıştığı yılları temsil ediyor.
    
   

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 19:36
banner53
YORUM EKLE

banner39