banner15

Merkel'den Nijer'e ziyaret

Nijer'i ziyaret eden Almanya Başbakanı Merkel, dünyanın en fakir ülkesine kaçak göçle mücadelede yardım edileceğini açıkladı

Merkel'den Nijer'e ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın en fakir ülkesi sayılan Nijer Cumhuriyeti'ni ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel bu ülkeye kaçak göçle mücadelesinde yardımcı olunacağını açıkladı.

Başkent Niamey'de Devlet Başkanı Mahamadu Issufu ile bir araya gelen Merkel, Nijer'e askeri nakliyat aracı ve haberleşme ekipmanı vereceklerini söyledi. Başbakan Merkel, insan kaçakçılığıyla geçinenlerin Almanya'nın yardımıyla çalışma imkânına kavuşturulacağını da sözlerine ekledi.

DW'de yer alan habere göre Nijer Devlet Başkanı Issuffu, kaçak göçün önlenmesinde ve yüzlerce kişinin çöllerde hayatını kaybetmesinin önlenmesi gerektiği hususunda Angela Merkel ile aynı fikirde olduğunu söyledi.

AB fonlarından yapılması planlanan 1 milyar 800 milyon euroluk yardımın yetmeyeceğini ve ülkesinin bir çeşit Marshall Planı'na ihtiyacı olduğunu belirten Issuffu, kaçak göçle mücadelenin en az bir milyar euro gerektirdiğini ve ülkesinin yoğun desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Angela Merkel ise 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'ya uygulanan Marshall Planı'na benzer bir programın başlatılmasını reddetti. Nijer'in kullanımına açılan yardımların eğitim gibi somut alanlarla harcanması gerektiğini ve mali kaynak yetmediği takdirde Almanya'nın üzerine düşen payı artırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Nijer, Avrupa'ya geçmek isteyen Afrikalı göçmenlerin en önemli transit ülkesi sayılıyor. Her yıl on binlerce kişi Akdeniz sahiline ulaşmak için Nijer'den geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 17:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48