banner39

Meşal: Herkes Filistin'in özgürlüğünden sorumlu

Güney Afrika'da temaslarda bulunan Meşal, Mescid-i Aksa ve Filistin’i özgürleştirmenin herkesin bireysel ve toplumsal olarak sorumluluğunda olduğunu söyledi

Afrika 21.10.2015, 08:12 21.10.2015, 08:12
Meşal: Herkes Filistin'in özgürlüğünden sorumlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika Cumhuriyeti iktidar partisi Ulusal Afrika Kongresi'nin (ANC) davetlisi olarak ülkede çeşitli temaslarda bulunan Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, başkent Pretoria’nın Erasmia bölgesindeki bir camide konuşma yaptı.

Mescid-i Aksa’ya yönelik siyonist baskıların amacının Müslümanları dışlayarak şehrin kimliği ile tarihini değiştirmek ve kutsal şehri Yahudileştirmek olduğunu ifade eden Meşal, "Mescid-i Aksa ve Filistin’i özgürleştirmek herkesin bireysel ve toplumsal olarak sorumluluğundadır" dedi.

Dayanışma içinde işgale karşı çıkmanın önemine değinen Meşal, şöyle konuştu:

“Çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Sadece Filistin değil, Kudüs de işgal altındadır. Düşünün ki birileri geliyor sizin mescidinizi ikiye bölüyor, bir kısmını kendi ibadetleri için ayırıyor. Bu gerçekleşirse mekansal bölme olur. Eğer Kudüs’ü yıkılmaya terk edersek onurumuz ne olacak?"

Meşal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikle düşüncede ve dinde aşırıcılığa karşı olduklarını, orta yolu benimsediklerini anlatarak, “Kardeş kanı dökmek yasaklanmıştır” diye konuştu.

Kimseye inancından ötürü karşı olmadıklarını, kendilerine saldıran zalimlerle mücadele ettiklerini söyleyen Meşal, Müslümanların tüm dünyada ortak hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Mısır’la ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Meşal, Mısır’ın bölgedeki önemine vurgu yaparak, "Gazze ablukasının ve Refah kapısının belirli bazı günler dışında neredeyse yıl boyunca kapalı olmasının hiçbir mazereti olmaz" ifadelerini kullandı.

Meşal, “Mısır’ın ve hiçbir ülkenin içişlerine karışmıyoruz, her ülkeyle iyi ilişkiler kurmayı diliyoruz” dedi.

 Hamas’ın ziyaretini değerlendiren Güney Afrika Ortadoğu Afrika Merkezi (AMEC) Başkanı Na'eem Jeenah, ziyaretin ANC ile Hamas arasında ve partiler arasındaki ilişkiyi güçlendirmeye yönelik olduğunu vurguladı.

ANC’nin, Filistin Kurtuluş Örgütü’yle tarihsel bağının olduğuna dikkati çeken Jeenah, ANC'nin şimdilerde tüm Filistin siyasi partilerine destek vermeye karar verdiğini söyledi.

Taraflar arasında 19 Ekim tarihinde iyi niyet mektubu imzalanmıştı. Bu iyi niyet mektubu, ANC’nin Filistin’e destek vermesini öngörüyor.

Jeenah, Hamas’ın Güney Afrika’da bir temsilcilik açabileceğinin de bu kapsamda olduğunu kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?