banner39

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi Güney Afrika'da

Muhammed Mursi, BRICS üyesi ülkelerin devlet başkanları ile görüştü

Afrika 28.03.2013, 14:22 28.03.2013, 14:22
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi Güney Afrika'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Afrika'nın kalkınması için yeni ortaklık (NEPAD) örgütü toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika'da yapılan BRICS ülkelerinin 5. zirvesi kapsamında, BRICS formu ve Afrika'nın kalkınması için yeni ortaklık (NEPAD) örgütü liderler toplantısında Mursi'nin, Rusya, Çin ve Brezilya devlet başkanları ile ikili görüşmeler yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Mursi'nin Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmesinde, Rus yatırımlarını ülkeye çekme, mühendislik, uçak sanayi ve petro kimya sektörlerinde işbirliği konularının ele alındığı ifade edildi. Çin Devlet Başkanı Şi ve Brezilya Devlet Başkanı Rousseff ile de bir araya gelen Mursi'nin ülkesinde söz konusu ülkelerin yatırımını arttırmaya yönelik işbirliklerini ele aldıkları kaydedildi.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS'e karşılık Afrika'nın kalkınması için yeni ortaklık (NEPAD) örgütü üyeleri yalnızca Afrika devletlerinden oluşuyor. Mursi, NEPAD örgütü tarafından toplantıya davet edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?