banner39

Mısır'da rahibi öldüren saldırgana idam

Mısır'da mahkeme, İskenderiye’de rahibi öldüren saldırgana idam cezası verdi.

Afrika 13.06.2022, 09:56
Mısır'da rahibi öldüren saldırgana idam

Mısır yargısı, İskenderiye’de Rahip Arsanios Wadeed’i öldürmekle suçlanan sanığı idam cezasına çarptırdı. Mahkemenin idam kararı, İskenderiye Ceza Mahkemesi’nin geçen ay sanığın belgelerini, infazıyla hakkında (bağlayıcı olmayan) bir görüş için Mısır Başmüftülüğüne havale etmesinin ardından verildi.

Mahkeme önceki duruşmalarda güvenlik kameralarının videolarını inceledi. Videoda sanığın halka açık bir yolda, kurbana saldırdığını gözlemlendi. Geçen Nisan ayında rahibin öldürülmesi Mısır’da geniş çağlı bir hoşnutsuzluğa yol açtı. Kıpti Ortodoks Kilisesi’nin ‘sanık tarafından boynundan keskin bir cisimle saldırıya uğradığını’ açıkladığı rahibin öldürülmesiyle ilgili olarak güvenlik makamları ve adli kurumlar soruşturma başlattı. İslami kurumlar, Rahip Wadeed’in öldürülmesi nedeniyle İskenderiye Kıpti Ortodoks Patrikhanesi Papası II. Tawadros’a başsağlığı diledi.

Sanık, soruşturmanın başında olayı kendisinin işlediğini Cumhuriyet Savcılığı huzurunda itiraf etmiş, daha sonra itirafını değiştirmişti. Bunun yanı sıra, zanlının 10 yıl önce ruhsal bozukluklardan yaşadığını, ardından tedavi görmek için bir akıl hastanesine kaldırıldığını ve bazen eylemlerinin kontrolünü kaybettiği de iddia edilmişti.

Mısır Başsavcısı Hamada el-Savi ise o sırada, sanığın davranışlarının kontrolünü kaybetmesine neden olan zihinsel hastalıkları olduğuna yönelik iddiaların gerçeğini ortaya çıkarmak için sanığın tutuklanmasını ve bir psikiyatri ve nöroloji hastanesinde tıbbi gözlem altına alınmasını emretmişti. Mısır Savcılığının soruşturmalarının sonunda, Cumhuriyet Savcısı, Adli Tıp Kurumu’nun raporuna, 17 görgü tanığının ifadelerine ve Bölge Ruh Sağlığı Kurulu’nun sanığın herhangi bir akıl hastalığı veya rahatsızlığı bulunmadığını, akıl sağlığının yerinde olduğunu, olayı işlediği anda tüm zihinsel gücüyle orada olduğunu kanıtlayan raporuna istinaden, zanlının acilen ceza mahkemesine sevk edilmesine karar vermişti.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?