banner39

Mısır Dışişleri Bakanı Afrika turuna çıkıyor

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, çeşitli temaslarda bulunmak ve 30 Haziran sonrası ülkesindeki darbeyle ilgili bilgi vermek üzere Afrika ülkelerine gidiyor

Afrika 20.10.2013, 13:11 20.10.2013, 13:11
Mısır Dışişleri Bakanı Afrika turuna çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, "Nil havzası"nda bulunan bazı Afrika ülkelerinde temaslarda bulunacak.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Fehmi, bu çerçevedeki ziyaretleri kapsamında Uganda'ya gitti.

Fehmi'nin, Uganda'nın ardından Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ni de ziyaret etmesi bekleniyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi'nin, ziyaretinde söz konusu ülkelerle ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve özellikle "Nil Havzası ülkeleri meselesi" olmak üzere ortak öneme sahip pek çok konuyu ele alınacağı belirtildi.

Görüşmelerde ayrıca Mısır Dışişleri Bakanı'nın muhataplarına, "30 Haziran'dan sonra ülkesinde yaşanan gelişmeler" hakkında bilgi vereceği kaydedildi.

"Nil Nehri havzası"nı oluşturan 10 ülkeden Uganda'nın da aralarında bulunduğu 7'si, 2010 yılında "Entebbe Anlaşması" olarak bilinen ve nehir üzerinde yapılacak herhangi bir proje için "Mısır'ın iznini gerektirmeyen" anlaşmayı imzalamış, Mısır ve Sudan ise bunu reddetmişti. 2011'de bağımsızlığını kazanan Güney Sudan da anlaşmayı imzalayacağını duyurmuştu.

Mayıs ayında Mısır ve Etiyopya arasında krize neden olan Etiyopya'nın Nil nehrinde inşa etmeyi planladığı "Hedasi Barajı" projesinde, Uganda, Etiyopya'dan yana tavır almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?