banner39

Mısır EHEC suçlamasını temelsiz buluyor

Mısır, AB tarafından EHEC’in kaynağı olduğu iddiasıyla başlatılan tohum ithal yasağını eleştirdi, yasak Mısırlı çiftçileri zor durumda bıraktı

Afrika 07.07.2011, 14:03 07.07.2011, 14:05
Mısır EHEC suçlamasını temelsiz buluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Tarım Dairesi müdürü Ali Süleyman, AB ve Almanya’nın Mısır’dan ithal edilen sebze filizi üretmek için kullanılan tohumlarda EHEC mikrobu olduğuna dair iddiasından sonra tohum örneklerini analiz ettirmeye başladı. Şimdiye kadar mikroptan bir iz bulamadıklarını açıkladı.

Süleyman, tohumlarda mikrop bulamadıkları halde AB’nin Mısır’dan tohum ithalini yasaklamasını anlayamadığını söyledi. Yasağın bilimsel sonuçlara değil de, tahminlere dayandığını belirten Süleyman ihtimallere dayanan karara kızgınlığını ifade ederek, ‘Belki, belki, belki! Bu yapılan doğru değil.’ dedi.

Bir hafta önce AB yetkililerinin kendileriyle görüştüğünü belirten Süleyman, EHEC salgını dolayısıyla elbette tüm ihtimallerin değerlendirilmesi gerektiğini, ancak Mısır’ın bu hastalığın kaynağı olamayacağını, şimdiye kadar belgelenmiş hiçbir vak’anın bulunmadığını söyledi. Süleyman, ayrıca 2009 ile 2010 yılları arasında Mısır’dan çeşitli Avrupa ülkelerine giden 15 ton tohumun bu ülkeler tarafından da sıkı kontrolden geçirildiğini kaydetti.

Mısır Tarım bakanının AB temsilcileriyle görüşeceğini bildiren Süleyman, AB ithal yasağının ülkesi için çok önemli ekonomik problemlere neden olacağını ifade etti. Mısır’daki devrimden sonra, Nil kenarında zaten pazarlama problemleri yaşayan çiftçilere AB yasak kararı ikinci bir darbe vurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?