banner39

Mısır, Hedasi Barajı için kapsamlı bir anlaşma istiyor

BM 76. Genel Kurulunda, video konferans yöntemiyle konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Hedasi Barajı'nın dolumu ve çalıştırılmasına ilişkin bağlayıcı, kapsamlı bir hukuki anlaşma yapılmasını istedi.

Afrika 22.09.2021, 08:34
Mısır, Hedasi Barajı için kapsamlı bir anlaşma istiyor

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, mümkün olan en hızlı bir süre içinde, Etiyopya'daki Hedasi Barajı'nın dolumu ve çalıştırılmasına ilişkin bağlayıcı, kapsamlı bir hukuki anlaşma yapılmasını istedi.

Sisi, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulunda, video konferans yöntemiyle konuştu.

"Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki 10 yıllık müzakerelerin sonucunu hepiniz biliyorsunuz" diyen Sisi, Etiyopya tarafını uzlaşmazlık, emri vaki tutumu dayatma, müzakere sürecini olumlu ele almama ve tek taraflı bir yöntem seçmekle suçladı.

"10 yılın sonucu tüm bölgenin güvenliğine ve istikrarına yaygın bir tehdit oluşturuyor" ifadelerini kullanan Sisi, Mısır'ın hala, mümkün olan en hızlı bir sürede, Etiyopya'daki Hedasi Barajı'nın dolumu ve çalıştırılmasına ilişkin bağlayıcı, kapsamlı bir hukuki anlaşmaya ulaşılması düşüncesine bağlı olduğunu vurguladı.

Sisi, konuşmasında, Filistin konusuna ilişkin, "Orta Doğu'da sorunun kapsamlı, daim ve adil bir çözüm bulunmadığı sürece istikrara imkan olmadığı" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?