banner39

Mısır İhvanı başkan adayı çıkarabilir

Müslüman Kardeşler içinde cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yaşanan tartışmalar gittikçe alevleniyor. Aday isimlerden birini destekleme konusunda uzlaşamayan örgüt kendi adayını çıkarabilir

Afrika 22.03.2012, 09:55 22.03.2012, 10:04
Mısır İhvanı başkan adayı çıkarabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mübarek rejiminin devrilmesinden sonra Mısır'ın en güçlü siyasi hareketi olarak ortaya çıkan Müslüman Kardeşler içinde cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yaşanan tartışmalar gittikçe alevleniyor.

Daha önce bir aday belirlemeyeceğini açıklayan İhvan, varolan adaylar arasından birini destekleme konusunda uzlaşma sağlanamayınca, kendi başkan adayını ilan edip etmemeyi tartışmaya başladı. İrşad Heyeti'nin konuyu görüşmek üzere bu hafta toplanacağını açıklayan hareketin genel sekreteri Mahmud Hüseyin, "aday çıkarmamaya karar vermişlerdi, bu karardan vazgeçme yetkileri var. Tüm ihtimaller masada" şeklinde konuştu.

Hüseyin, hareketin bazı adaylara destek vermek için teklif götürdüğünü, ancak olumsuz cevap alınca kendi adayını çıkarmak zorunda hissettiğini de bildirdi.

Örgüt içindeki ılımlı kanat, geçtiğimiz yıl hareketten atılan cumhurbaşkanlığı adaylarından Abdul Munim Ebul Futuh'un desteklenmesi için ısrar ederken, hareketin en yüksek karar mercii İrşad Heyeti ise buna karşı çıkıyor. Hareketin en güçlü olduğu vilayetlerden Beni Süveyf'teki isimlerinden Zeyn Abul Suud ve 9 kişi, İrşad Heyeti'ne çağrıda bulunarak Ebul Futuh'un desteklenmesini istedi. Geçtiğimiz günlerde de hareket içindeki bazı güçlü isimler Ebul Futuh lehine açıklamalarda bulunmuştu.

23-24 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in desteklediği ismin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hareket içinde yıllarca önemli görevlerde bulunan Ebul Futuh, Haziran 2011'de cumhurbaşkanlığı için aday olacağını açıklayınca hareketle bağlarını koparmak zorunda kalmıştı.

Müslüman Kardeşler, Mübarek rejiminin devrilmesinden sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğini ısrarla vurguluyordu. Ancak hareketin bir adayı desteklemesinin de en az aday göstermesi kadar etkili olduğunun altını çiziliyor.

Öte yandan, örgütün aday gösterdiği bir ismin başarılı olamaması durumunda Müslüman Kardeşler'in ciddi yara alacağı yorumları da yapılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?