banner39

Mısır medyasında üniformalı İhvan haberleri!

Mısır medyasında Müslüman Kardeşler aleyhine kampanya hızlandı. Arkasında askerler olduğu belli haberler ve açıklamalarla halk korkutulmaya çalışılıyor

Afrika 22.06.2012, 11:21 22.06.2012, 11:30
Mısır medyasında üniformalı İhvan haberleri!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır tarihinin ilk özgür seçimlerinin ardından Müslüman Kardeşler'in zaferi çıktı, ancak sonuçlar resmen açıklanmadığı için karmaşa sürüyor. Bir yanda askeri konseyin aldığı son kararlar, bir yanda Mısır medyasının Müslüman Kardeşler'i "şeytanlaştırma" çabaları, ülkedeki devrim havasını çoktan bulandırdı.

Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanlığı yarışından birinci çıktığının belli olmasından sonra Mısır medyası İhvan'a yönelik karalama kampanyasını hızlandırdı. Mursi'nin başkan ilan edilmemesi durumunda örgütün ülkeyi kaosa sürüklemeyi planladığı iddia edilerek, "devletin en büyük düşmanı" olarak gösteriliyor.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ertelenmesine ve askeri konseyin aldığı kararlarla devlet başkanlığını neredeyse sembolik bir mevkiye dönüştürmüş olması seçimin galibi Müslüman Kardeşler'in tepkisini çekiyor. Tahrir'de düzenlenen gösterilerle demokratik seçime ve halkın temsilcisi meclise yönelik baskılar protesto ediliyor.
Uluslararası toplumdan ve insan hakları örgütlerinden de askerin ve yargının "darbe girişimlerine" tepkiler artıyor.

MEDYADA ASKER DESTEKLİ KARALAMA KAMPANYASI

Öte yandan, Mısır medyasında yayımlanan fotoğraf, makale ve röportajlarla tam bir İhvan karşıtı kampanya yürütülüyor.

Türkiye'deki 28 Şubat sürecini hatırlatır şekilde, Mısır medyasındaki bir çok "haber ve yorumun" arkasında asker kökenli analistler ve "generallerden ilham alan" ünlü isimler bulunuyor.

Örneğin, devlet kontrolündeki haftalık Al-Mussawar dergisinin bu haftaki sayısının kapağında Mursi, İhvan'ın dini lideri Muhammed Badi'nin alnından öperken gösteriliyor, resmin altında kırmızı puntolarla "Biz bir mürşid tarafından idare edilmeyeceğiz" manşeti yer alıyor. İç sayfalarda ise, "liberal görüşleriyle tanınan" sekiz önde gelen Mısırlı edebiyatçı Müslüman Kardeşler başkanlığının sonsuza kadar ülkeyi değiştireceğini savundu.

Onlardan biri olan ödüllü romancı Cemal el-Getani "İhvan'ın Mısır için bir tehdit olduğunu düşünüyorum" derken, seçimlerin sonuçlarını "Hitler'in yükselişi" ile karşılaştırıyor!

Bağımsız El-Destur gazetesinin ön sayfasında kaynak gösterilmeden yayınlanan haberde Mursi'nin galip ilan edilmemesi durumunda bir katliam planladığı öne sürülüyor.
Askere yakınlığı ile bilinen haftalık el-Fagr gazetesinin başyazarı Adel Hamuda, İhvan'ın Mısır'da bir "İslam Emirliği" kurmayı planladığı iddiasında bulunuyor.

Yıllardır devam eden ve hareketi "öcü" gibi göstermeyi amaçlayan kampanyalara rağmen bağımsız seçimlerden zaferle çıkmayı başaran Mısır İhvanı ise, gerilimi azaltmak için alttan almaya, "krizi atlatmak için askeri ile görüşmeye hazır olduğunu" söylemeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?