banner39

Mısır Müftüsü: 'Alenen oruç tutmayan cezalandırılsın'

Mısır Müftüsü Ali Cuma, Cumhurbaşkanı'ndan alenen oruç tutmayanların cezalandırılmasını istedi

Afrika 02.08.2012, 16:52 02.08.2012, 18:08
Mısır Müftüsü: 'Alenen oruç tutmayan cezalandırılsın'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Müftüsü Ali Cuma, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den, Ramazan ayında kamu alanlarında alenen oruç tutmayanlar hakkında yasal düzenleme getirilmesini talep etti.

Mısır Fetva Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise, bir Müslüman'ın Ramazan'da herhangi bir özrü olmadan kasten insanların gözü önünde yeyip içmesinin caiz olmadığı, bu kişilerin güzel bir şekilde uyarılması ve aksi şekilde hareket edenlerin cezalandırılması için görevlilerin tayin edilmesi gerektiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, "Bu şekilde davranmak kişisel özgürlük değildir. Aksine İslam'ın kutsiyetine karşı bir saldırıdır. Çünkü alenen oruç tutmamak, günahı aleni biçimde ilan etmektir. Bu da Müslüman bir ülkede saygı sınırlarının aşılması dolayısıyla haramdır. Ayrıca toplumun değerlerini açıkça ihlal etmektir. Bir Müslüman eğer sağlık sebeplerinden dolayı oruç tutamazsa, oruç tutamadığını gizlemesi gerekir. Gayri Müslim bir kişi bile Ramazan'da alenen yeyip içmiyorsa, oruç tutmayan Müslüman da en az bu derece duyarlı olmalıdır" ifadelerine yer verildi.

2 sene önce Mısır polisi Ramazan'da alenen yeyip içen 2 kişiyi göz altına almış, bazı insan hakları örgütleri de oruç tutmayanları cezalandıran herhangi bir kanun olmadığı gerekçesiyle olaya tepki göstermişlerdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?