banner39

'Mısır, Nil nehri için Etiyopyalıları kışkırtıyor'

Etiyopya, ülke içindeki arazi, eğitim ve finans konulu hükümet karşıtı protestolardan dolayı Mısır'ı suçladı

Afrika 11.10.2016, 12:46 11.10.2016, 13:04
'Mısır, Nil nehri için Etiyopyalıları kışkırtıyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya, ülkede artan şiddet olayları için Mısır ve komşusu Eritre'yi suçladı.

Etiyopya Hükümet Sözcüsü Getachew Reda, ülkede cumartesi gecesi ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) konusunda basına bilgi verdi.

OHAL kararının sivilleri hedef alan gösteriler sebebiyle alındığını ve güvenlik güçlerinin bu karar doğrultusunda yeniden koordine edildiğini dile getiren Reda, OHAL'in askeri bir yönetim anlamına gelmediğini, sivil anayasanın yürürlükte olduğunu söyledi. Reda, sivil halkı etkileyen hiçbir yasağın söz konusu olmadığını vurgulayarak, iki hafta içinde kabinede bazı değişiklilerin olabileceğini aktardı.

Getachew Reda, "Mısırlı siyasilerin Nil Nehri erişim üzerindeki tarihsel haklar iddiasıyla Etiyopya halkını isyana kışkırttığını " söyledi.

MURSİ NİL ÜZERİNDEKİ BARAJA KARŞIYDI

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan ve darbeyle hapsedilen Muhammed Mursi, Etiyopya’nın inşa ettiği baraja şiddetle karşı çıkmış, “Nil’in bir damla suyunu kanımız pahasına savunuruz” demişti.

Çünkü Etiyopya sınırlarındaki baraj tamamlandığında, Nil nehri Mısır için hiçbir anlam ifade etmeyecekti. Suyun büyük bölümü barajda depolanırken, Nil’in Mısır topraklarındaki varlığı kuraklık noktasına gelecekti.

MISIR ETİYOPYA MURSİ VE NİL NEHRİ

Darbeci Sisi geçen yıl baraj projesi konusunda Etiyopya ile anlaştı. Mısır’ın geleceği için büyük soru işaretlerini beraberinde getiren hatta büyük bölüm için bir felaket olacağına inanılan projeye Sisi, “evet” dedi.

Barajın 2017’de tamamlanması bekleniyor. Baraj Nil’den akacak olan 65,5 milyar metreküp suyla doldurulacak. Bu oran, Mısır’ın Nil nehrinden bir yılda aldığı su miktarına eşit. Yani Nil bir süre Mısır’a su vermeyecek, bu durum tarımı, ekonomiyi ve elektrik üretimini sıfıra indirecek.

TÜRK FİRMASINA SALDIRI

Etiyopya'da hükümet karşıtı göstericiler, salı günü yaşanan protestolar sırasında iki Türk firmasının araç ve üretim tesislerine saldırmıştı. Yağmalama sonrası en fazla zarar gören şirketlerden biri de uzun süredir Etiyopya’da üretim yapan Türk şirket BMET Kablo olmuştu. Fabrikanın ofislerini yağmalayan ve yatakhaneye girerek işçileri darp eden saldırganlar, olay sırasında çok sayıda işçinin paralarını ve pasaportlarını gasbetmişti.

Son yıllarda Afrika’daki yatırımlarına hız veren Türk İş adamlarının Etiyopya’da yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor.

'DELİLİMİZ VAR'

Eritre'nin ülkedeki eylemcileri eğittiğini ve maddi destek sağladığını söyleyen sözcü, son günlerde olaylarda Mısır'ın parmağının olduğuna ilişkin basına yansıyan haberlerinin sorulması üzerine, "Bu tür şeylerde bir ülkeyi suçlarken dikkatli olmalıyız. Ancak bazı grupların Mısır'da eğitildiği ve oradan maddi destek aldığına dair yeterli delilimiz var. Bu grupların doğrudan hükümetle bağlantısının olup olmaması önemli değil. Terörist gruplar, Mısır'dan her çeşit yardımı alıyorlar" diye konuştu.

Etiyopya'da bir haftadır mobil ağlardan internete erişim sağlanamıyor. Kısıtlı olarak bağlanılan bazı hatlarda da Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağlarına girilemiyor.

ÇALKANTIYLA GEÇEN BİR YIL

Etiyopya'da geçen yıl kasım ayında hükümetin Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme planı sonrası eylemler patlak vermişti. Oromolu çiftçiler, planın topraklarını kaybetmelerine yol açacağı endişesiyle protesto gösterileri düzenlemişti.

Hükümet gösterilerden sonra plandan vazgeçtiğini açıklasa da, göstericiler ülkeyi azınlık bir grubun yönettiğini ileri sürerek protestolara devam etti.

Protestolarda çok sayıda insanın ölmesi ve bazı muhalif isimlerin hapse atılması, tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Protestolar, çoğunlukla Etiyopya'nın en büyük etnik grupları olma özelliğini taşıyan Oromo ve Amhara halkının yaşadığı iki eyalette yaşanıyor. 100 milyona yakın nüfusa sahip Etiyopya'nın nüfusunun yaklaşık yüzde 35'ini Oromolar, yüzde 27'sini de Amharalar oluşturuyor.

Muhalif gruplar, hükümet ve ordunun ülkenin sadece yüzde 6'sını oluşturan Tigray etnik grubu tarafından kontrol altında tutulduğunu savunuyor ve adil seçimlerin yapılmasını istiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?