banner39

Mısır referandum için sandığa gidiyor

Mısır’da anayasa referandumu öncesinde karşıt görüşlü gruplar arasındaki gerilim devam ediyor.

Afrika 15.12.2012, 08:04 15.12.2012, 08:21
Mısır referandum için sandığa gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da tartışmalı anayasa taslağı bugün referanduma gidiyor. Halk ve siyaset adamları ikiye ayrılmış durumda...

Muhalefet, taslağın yalnızca İslamcı figürler tarafından hazırlandığını ve halkın tamamının temsil edilmediğini savunuyor.

Müslüman Kardeşler ve muhafazakarlar ise taslağın arkasında...

Referandumun, haftalar boyu süren çatışmaları körüklemesinden endişe ediliyor.

Mısır'da bugün yapılacak anayasa referandumunda, Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin herhangi bir şiddet olayına izin vermeyeceği belirtiliyor.

Askeri Uzman Safvet ez-Ziyat, seçim merkezlerinde görev alacak seçim kurulu mensuplarını korumanın Mısır ordusunun başlıca görevi olduğunu belirterek, ''Ordumuz şiddet olaylarına mahal bırakmayacak donanıma sahip. Askerler de aldıkları sorumluluğun farkında. Bu nedenle işlemlerin aksamaması için görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyorum'' dedi.

Bazı sivil toplum örgütlerine bağlı halk komitelerinin de gönüllü olarak seçim merkezlerinde bulunmak istemesini de değerlendiren Ziyat, bunun askerin gücünü ikiye katlayacağını savundu.

Muhalif grupların referandum oylaması sırasında kendisini şiddete sebep olan taraf olarak göstermek istemeyeceğini dile getiren Ziyat, ''Referandum karşıtı kesim, puan kaybetmemek için şiddeti başlatan taraf olmadığı imajını sergileyecek'' değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Mısır ordusu önceki gün yaptığı açıklamada, Ordu'nun seçim sırasında yaşanabilecek olası arbede vakalarına karşı tedbir amaçlı, subay ve erlerden oluşan 120 bin askeri görevlendirdiğini, yaklaşık 6 bin tane de farklı türden zırhlı araçların kullanılacağını duyurmuştu.

CUMA GERGİN GEÇTİ

Mısır’da anayasa referandumu öncesinde karşıt görüşlü gruplar arasındaki gerilim devam ediyor.

Ülkenin kuzeyindeki İskenderiye’de cuma namazı sırasında arbede çıktı.

Taraflar arasındaki gerilim taşlı sopalı kavgaya dönüştü.

Referanduma destek veren grup cami kapısında barikat kurarak kendilerini korumaya çalışırken karşı taraf caminin kapılarını kuşattı.

Anayasa referandumu başkent Kahirede’de protesto edildi.

Cuma namazı sonrası toplanan kalabalık bir grup, İttihadiye Sarayı’na doğru yürüyerek referandumun iptal edilmesini istedi.

Göstericilerden kimisi ise referanduma katılıp ‘hayır’ oyu kullanacağını söyledi:

Muhammed Mursi yandaşları cuma namazı sonrası Tahrir Meydanı’na dorğu yürüyüşe geçti. 

Binlerce kişiden oluşan kalabalık, referandumdan kaçılmamasını ve demokratik yollardan seçilen Mursi’nin kararına saygı gösterilmesini istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?