banner15

Mısır'da el Kaide operasyonu

Mısır'ın Sina yarımadasında, el Kaide tehdidine karşı bazı bölgelere askeri birlik ve polis yerleştirildiği açıklandı

Mısır'da el Kaide operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın, Sina yarımadasında son zamanlarda yaşanan çatışmalar ve El Kaide tehdidine karşı, El Ariş ve Refah kentleri ile bu kentlerin çevresindeki bölgelere askeri birlik ve polis yerleştirdiği bildirildi.

Yarı resmi El Ahram Gazetesi'nin haberine göre, iki üst düzey askeri yetkili, El Ariş ve Refah kentlerine, binlerce komando ile zırhlı birlik yerleştirildiğini söylediler. İsimlerinin açıklanmaması kaydı ile El Ahram'a konuşan askeri yetkililer, 25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanmasının ardından bölgedeki polis gücünün çekilmesini fırsat bilen militanların, Sina yarımadasında aktif olmaya başlamaları üzerine askeri tedbirlerin arttırıldığını ve komandoların hedefinin militanlar olduğunu kaydettiler.

ABD'den yayın yapan CNN televizyonu ise Mısır güvenlik güçlerinin, Sina çölünde bulunan El Kaide hücrelerine karşı bir operasyon hazırlığı içerisinde olduklarını öne sürdü.

Mısır ile Ürdün ve İsrail arasındaki doğal gaz boru hattı sık sık bölgedeki grupların saldırılarına hedef oluyor.

El Kaide'nin yeni lideri Eymen El Zevahiri, bu hafta içinde yayınlanan ses kasetinde, Mısır'dan İsrail'e gaz taşıyan boru hattına yapılan 4 ayrı saldırıya atıfta bulunarak ''Kahramanlar İsrail'e giden gaz boru hattını havaya uçurdular'' demişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35