banner39

Mısır'da referandum tarihi belli oldu

Referandum 15 ile 22 Aralık tarihlerinde yapılacak, Savunma Bakanı Mısır'daki siyasi, dini ve kültürel kesimlerini 'birlik mesajı' verme amacıyla bu gün toplantıya davet etti

Afrika 12.12.2012, 08:07 12.12.2012, 08:07
Mısır'da referandum tarihi belli oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da anayasa referandumunun 15 ile 22 Aralık tarihlerinde yapılacağı bildirildi.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu (YSK) adına açıklamada bulunan kurul üyesi Abdurrahman Behlul, anayasa referandumunun daha önce öngörüldüğü gibi tek günde değil iki günde yapılacağını söyledi.

Behlul, YSK'nın oy verme işlemini denetleyecek hakim sayısının 13 bini bulamaması nedeniyle anayasa referandumunu iki farklı güne yayma kararı aldığını kaydetti.

Mısır'daki liberal ve sol muhalefeti bir araya getiren Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC), yapılacak anayasa referandumunu boykot kararı aldığını ilan etmişti. YSK Genel Sekreteri Zaglul el-Belşi, önceki gün yaptığı açıklamada, referandumu denetlemek üzere kayıt yapan hakimlerin sayısının 10 bine yaklaştığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin anayasal düzenlemelerinin geçersizliği ve yapılacak anayasa tasarısı referandumunun iptaline yönelik açılan dava dün 1. Bölge İdare Mahkemesinde görülmeye başlanmıştı.

Gerginliği bitirmek için toplanıyorlar

Öte yandan, Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Mısır'daki siyasi, dini ve kültürel kesimleri 'birlik mesajı' verme amacıyla bu gün toplantıya davet ettiği bildirildi.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Sisi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada toplantının, siyasi diyalog ve anayasa referandumu ile ilgili olmadığını, Mısırlıların bir araya toplanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda gerçekleştirilecek toplantıya katılacağını belirtti.

Sözcü Ali, davetin sosyal yönlü olduğu, ulusal birlik mesajı verilmesi hedeflendiği ve siyasal anlamda ulusal diyalog çağrısı olmadığını vurguladı.

Öte yandan Kongre Partisi lideri Amr Musa, Sisi'nin davetini memnuniyetle karşıladığını, davetin olumlu bir adım olduğunu, tüm siyasi kesimlere yöneltildiği için kendileri tarafından da kabul gördüğünü ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?