banner15

Mısır'da Sufî-Selefi gerilimi artıyor

Mısır'da meclis seçimleri yaklaşırken; Selefiler ile Sufîler arasındaki siyasî çekişme de artıyor. Sufî liderler seçimlerde Selefilere karşı mücadele edeceklerini açıkladı

Mısır'da Sufî-Selefi gerilimi artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır halkı Mübarek sonrası siyasî sürece hazırlanırken; Mübarek döneminde siyasî sahnede faaliyet göstermesi yasaklı olan hareketler de parti kurarak yeni siyasî süreçte aktif rol almak için mücadele ediyor.

El Mısr el Yevm Gazetesi’nin haberine göre, Mısır Selefi ve Sufî hareketleri de Mübarek sonrası süreçte kendi partilerini kurarak mecliste koltuk kazanmayı hedefliyor. Bu amaçla Mısırlı Sufîler geçtiğmiz Cuma günü Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda geniş kapsamlı bir gösteri düzenledi.

Sufîler tarafından düzenlenen bu gösterinin, Mısırlı Sufîlerin siyasî sahnede var olduğunu göstermesi açısından önem arz ediyor.

Mısırlı Sufî parti kurucularından Muhmmed Alaaddin Ebu’l Azayem, kurdukları partinin Selefilere karşı mücadele edeceğine dikkat çekiyor. Azayem özellikle Selefilere karşı siyasi alanda mücadele edeceklerini dile getirdi.

Selefilerin kendi düşüncelerinden farklı düşünen insanlara karşı hoşgörülü olmadığına dikkat çeken Sufî lider Azayem, “Selefiler için Şiîler, Sufîler ve örtülü olmayan kadınlar inançsız,” açıklamasını yaptı.

Uzmanlar ise özellikle Selefiler ile Sufîler arasında yaşana siyasî çekişmenin kendini seçimlerde açıkça hissettireceğinin altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 14:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35