banner39

Mısır'da yeni kabine yemin edecek

Ağırlıklı olarak teknokratlardan oluşması beklenen kabinede bir önceki hükümetten en az iki bakan ve Müslüman Kardeşler'den de üç isim bulunması bekleniyor.

Afrika 02.08.2012, 10:53 02.08.2012, 10:53
Mısır'da yeni kabine yemin edecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'da cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakan Hişam kandil, kabinesini belirledi. Yeni kabine bugün resmen yemin edecek.

Kandil'in kabinesinde maliye ve dışişleri bakanları değişmeyecek. Dışişleri bakanı daha önce olduğu gibi Muhammed Kemal Amr, finans bakanı ise Mümtaz El-Said olacak.

Savunma bakanlığı görevini, Askeri Konsey'in başında olan Hüseyin Tantavi'nin üstlenmesi, eski içişleri bakan yardımcısı Ahmed Cemaleddin'in ise içişleri bakanlığına getirilmesi bekleniyor.

Adalaet Bakanlığı görevi teklif edilen temyiz mahkemesi yargıcı Ahmet Mekki görevi kabul ettiğini ve bugün yemin edeceğini açıkladı.

Kabineyle ilgili resmi açıklama ve Başbakan'ın yemin töreni bugün yapılacak. Mübarek'in ardından demokratik seçimle başa gelen Devlet Başkanı Muhammed Mursi, kısa süre önce sulama bakanı olarak görev yapan Hişam Kandil'i kabineyi kurmakla görevlendirmişti.

Hişam Kandil, kabine üyelerinin seçiminde gözönüne aldıkları tek kriterlerinin adayların yeterliliği olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Kandil, "tüm siyasi güçlerin ve Mısır halkının (kendilerini) bu zor görevde desteklemesini" istediklerini ifade etti.

Devlet medyasının kabinede yer alacağını açıkladığı 18 isim arasından yalnızca üçü Müslüman Kardeşler'in Adalet ve Özgürlük Partisi'nden..

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü