banner15

Mısırlı liberallerden 'İslamcılara' karşı birlik

Mısır'da faaliyet yürüten İslamî partilerin meclis seçimlerinde çoğunluğu alması beklenirken; liberal partiler ise buna karşı birlik oluşturma kararı aldı

Mısırlı liberallerden 'İslamcılara' karşı birlik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısırlı Liberal partiler ve bazı muahafazakar gruplar seçimlerden önce ülkedeki  İslamcılara karşı  ortak hareket etme kararı aldı.

Liberaller tarafından oluşturulan koalisyona, muhafazakar islami gruplardan katılanların da  bulunduğu açıklandı. Mısırlı liberal siyasetçiler tarafından ‘Mısır Birliği' olarak isimlendirilen birlik önümüzdeki Kasım ayında gerçekleştirilecek Mısır meclis seçimlerinde İslamî temelli partilere karşı mücadele edecek.

Mısırlı bazı siyasiler ülkenin en büyük hareketi olan Müslüman Kardeşler başta olmak üzere ülkede faaliyet yürüten İslamî hareketleri ‘İslamî bir rejim’ kurmakla suçluyor. Liberaller bu yolda ilk adımın ise İslamcıların meclis seçimlerinde çoğunluğu elde etmeleri ile başaracağını iddia etti.

Liberal Demokrat İlerici Partisi lideri Usame el Gazalî Harb yaptığı açıklamada, “bizim amacımız yeni Mısır’ın sivil demokratik bir devlet olması gerektiğini açıkça dile getirmektir” dedi.

15 GRUP BİRLİK İÇİN ANLAŞTI

Liberaller tarafından İslamcı partilere karşı kurulan koalisyona 15 siyasi hareket destek verdi ve bu partiler seçimlere ortak hazırlanan liste ile girecek.

15 liberal siyasî hareket Başbakan İssam Şerif tarafından açıklanan ‘anayasasal kararname’yi de imzalayacaklarını kabul etti. Bu kararname, Mısır’daki İslamî partilerin meclis seçimlerinde çoğunluğu alması halinde, hazırlanacak yeni anayasayı tekeline almasını engellemeyi öngörüyor.

WEFD PARTİSİ’NDEN KOALİSYONA DESTEK

Mısır’ın liberal partilerinden Wefd Partisi de seçimlerde liberaller tarafından oluşturulan koalisyona destek vereceklerini açıkladı.

İHVAN: MÜSLÜMAN OLAN İLE OLMAYAN AYNI HAKKA SAHİP OLACAK

Mısırlı liberaller Müslüman Kardeşler önderliğindeki İslamcıların tekrar seçimlerde başarı kazanmasından çekiniyor.

Müslüman Kardeşler yetkilileri ise sivil bir devlet istediklerinin altını çizerek; yeni anayasa ile Müslüman olmayan ile Müslüman olan arasında bir fark olmayacağını açıklıyor.

1920 senesinde Hasan el Benna tarafında ilk temeller atılan ve Mısır meclis seçimlerinde sandalyelerin çoğunluğunu elde etmesi beklenen Müslüman Kardeşler hareketi uzun yıllar yasaklı kaldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 13:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35