banner39

Mısırlılar değil, tüm Müslümanlar 8 Nisan'ı unutmadı

Mısırlılar ve Müslümanlar 8 Nisan 1970'i unutmadı. 34 çocuğu öldüren İsrail'i de....

Afrika 08.04.2013, 16:04 08.04.2013, 18:08
Mısırlılar değil, tüm Müslümanlar 8 Nisan'ı unutmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın Şarkiye ilinin Bahr el-Bakar kasabasında o sabah güneş her zamanki gibi doğmuştu.

Ümeyye de her zamanki işleriyle meşguldü ancak sekiz yaşındaki oğlunun son sözlerinden kötü birşey olacağını sezmişti. Oğlu Mahmud, annesine takılmış ve şaka yollu olarak gideceğini bir daha da gelmeyeceğini söylemişti.

Ümeyye o gün için, "Ağzından dökülenler, birşeylerin kötü gideceğinin göstergesiydi, onun için korktum..." dedi. Ümeyye unutamadığı bu hikayeyi yıllarca anlattı hem de yüzlerce defa. 

O sabah, büyük bir karanlık kasabanın üstüne çökmüştü. Her taraf dumanla kaplanmıştı. Evlerin pencereleri ve kapıları yıkılmış vaziyetteydi. İsrail Hava Kuvvetleri bir okulu bombalamıştı. 

Ümeyye'nın kızı heyecanla bağırıyordu: "Koş, anne. Okul, abimin üstüne yıkıldı"

Tarih: 8 Nisan 1970, o gün Bahr el-Bakr kasabası sakinlerinin Kara Günü.

Dün NATO Kuvvetleri'nin 11 küçük çocuğu yanlışlıkla öldürmesi gibi o gün de İsrail Kuvvetleri, 34 çocuğu yanlışlıkla öldürmüştü. İsrailliler okulu askeri bir merkez sandıklarını söylemişlerdi. Yine yanlışlıkla öldürmüşlerdi. 

Saldırı sırasında içi çocuklarla dolu olan ilkokul tamamen yıkılmıştı. Tek katlı okula atılan beş bomba okulu dümdüz etmişti.

Mısırlılar bu saldırıyı hiçbir zaman unutmadı, bu sene de tarihe kara bir leke olarak geçmiş acı hatıranın yasını tuttu.

İsrail'in 1967'deki Altı Gün Savaşları'yla elde ettiği üstünlük, bu savaşı takiben geçen 6 yıl boyunca İsrail'in Mısır'a saldırmasına yol açtı, yıpratma saldırıları yapıldı. 

8 yaşındaki Mahmud diğer 33 çocukla birlikte o gün ABD üretimi F4 Phantom 2 bombasıyla öldürülmüştü. O gün 50'den fazla çocuk da yaralanmıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?