banner39

Mısırlılar gün sayıyor

Mısır'da kritik referandumun ilk ayağı Cumartesi günü gerçekleşecek, iktidar ve muhalefet yanlıları gergin bir bekleyiş içinde...

Afrika 13.12.2012, 16:27 13.12.2012, 16:27
Mısırlılar gün sayıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısırlılar anayasa referandumunu oylamak için gün sayıyor.  

Anayasa Komisyonu'nun hazırladığı yeni anayasa taslağının referandumdan geçmesi halinde ülkede yeni anayasa işlev kazanacak. 

Güvenlik gerekçeleri ve denetleme yapacak yargıç sayısının yetersiz olması sebebiyle iki güne yayılan referandumun, 15 ve 22 Aralık tarihlerinde yapılacağı bildirildi. 

REFERANDUM İKİ GÜN 

15 Aralık'ta Kahire, İskenderiye, Dekahliye, Garbiye, Şarkiye, Asyut, Suhac, Asvan, Kuzey Sina ve Güney Sina'da halk sandık başına gidecek.

22 Aralıkta ise Beni Suveyf, El Minye, El Menufiye, El Buhayra, Dumyat, el Vadi el Cedid, Kızıl Deniz, Feyyum, Kefr el Şeyh, Giza, Port Said, Suveyş, Matruh, Luksor, Kalyubiyye ve İsmailiyye'de yaşayan vatandaşlar sandık başına gidecek.

Yeni anayasaya, Müslüman Kardeşler ve birçok Müslüman cemaati açıktan destek verirken Muhammed Baradey, Amr Musa ve Hamdin Sabbahi gibi muhalif liderler yeni anayasaya karşı çıkıyor. 

MUHALİFLER DE OY KULLANACAK

Geçtiğimiz günlerde referanduma katılmama çağrısı yapan muhalefet geri adım attı ve Muhammed Baradey liderliğindeki Ulusal Kurtuluş Cephesi, belli şartlar altında halkı sandık başına gitmeye ve "hayır" oyu kullanmaya çağırdı.

Ancak muhalifler, bunun için güvenliğin sağlanmasını, referandumun bir gün içinde tamamlanmasını ve sonuçların ayrıntılı olarak açıklanmasını talep ediyor.

Bu şartlar yerine getirilmezse muhalefet referandumu boykot etmekte kararlı.

ULUSAL KURTULUŞ CEPHESİ 

Mısır muhalefeti Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altında birleşti. Yeni oluşumda Amr Musa'nın başkanı olduğu Kongre Partisi, Seyyid Bedevi başkanlığındaki Vefd Partisi, Nasırcı grubun Cumhurbaşkanı adaylarından Hamdin Sabahi, Avukatlar Sendikası Başkanı Semih Aşur ve Hasan Abdulğani yer alıyor.

Yurtdışında yaşayanlar için oy kullanma işlemleri başladı. Ülke dışında yaşayan Mısırlılar Cumartesi gününe kadar oy kullanabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?