banner15

Moritanya Müftüsü'nden çağrı

Moritanya Müftüsü, 1 Eylül'de gerçekleştirilecek seçimler öncesinde sükunet çağrısı yaptı

Moritanya Müftüsü'nden çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moritanya Müftüsü Ahmed Ould Lemrabet, Moritanya'nın başkenti Novakşot'ta Kurban Bayramı münasebetiyle ettiği vaazda 1 Eylül'de gerçekleşecek seçimler için barış ve sükunet çağrısında bulundu.

Seçimlerin hem İslam Hukuku kurallarına hem de ülkenin yasalarına bağlı kalınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Lembaret, seçimlerde yarışacak adayların seçmenlerin talep ettiği reformları yerine getirmelerini istedi.

Moritanya Meclisi 146 kişiden oluşuyor. Yapılacak oylamada milletvekilliği ve belediye seçimleri aynı anda gerçekleşecek.

Moritanya'nın yüzde 80'ini Arap-Berberi Müslümanlar oluşturuyor. Ülkenin nüfusu iki milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor.

MORİTANYA'NIN SİYASİ DURUMU

Moritanya'da resmen kuruluşunu gerçekleştirmiş 18 siyasi parti var. Bunları şu dört grupta toplamak mümkündür: Solcular, Nasırcılar, Baasçılar ve Kavmiyetçiler.

Bu partilerin başta gelenleri: 

Sosyal Demokrat Cumhuriyetçi Parti: Cumhurbaşkanı Muaviye Veled et-Tayi'in partisidir. İktidarı elinde tutmaktadır. Demokratik Güçler Birliği: Liderliğini eski başkanlardan Muhtâr Veled Dâde'nin kardeşi Ahmed Veled Dâde'nin yaptığı bu parti muhalefetin başını çekmektedir. Ahmed Veled Dâde 1992 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muaviye Veled et-Tayi'in en büyük rakibi idi. 

Demokrasi İçin Birlik Partisi: Demokratik Güçler Birliği'nden ayrılanlar tarafından eski dışişleri bakanı Hamdi Veled Miknâs'ın liderliğinde kuruldu. Bu partinin kurulmasından sonra muhalefetin başını çeken Demokratik Güçler Birliği bölündü ve eski gücünü kaybetti. 

Demokrasi ve Birlik İçin Toplanma Partisi: Liderliğini Veled Sidi Baba'nın yaptığı kavmiyetçi bir partidir. Hükümet İslâmi amaçlı bir siyasi parti kurulmasına izin vermemektedir
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 16:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48