banner39

Moritanya'nın süt çıkmazı!

Kişi başına altı büyükbaş hayvanın düştüğü 3,5 milyon nüfuslu Moritanya, Almanya'dan süt ithal ediyor

Afrika 23.05.2012, 15:58 23.05.2012, 17:17
Moritanya'nın süt çıkmazı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1,2 milyon kilometrekarelik bir yüzölçüme sahip Moritanya, geniş yüzölçümüne rağmen 3,5 milyonluk bir nüfusa sahip. Su sıkıntısı yaşandığı için tarımsal üretimin yapılamadığı ülkenin temel geçim kaynağı olarak balıkçılık, hayvancılık ve değerli madenler...

Dünyanın en büyük demir üreticisi olan Moritanya'da aynı zamanda büyük bir altın rezervine sahip. 15 yıldır ülkede yatırım yapan Kanadalı bir şirket altını çıkartıp ileme imtiyazını elde etmiş. İlkel şartlarda balıkçılığın yapıldığı Moritanya, balıkları özelikle Japonya'ya ihraç ediyor.

Ülkede yerli halkın en büyük geçim kaynağı hayvancılık. 3,5 milyon nüfusa sahip Moritanya'da 20 milyondan fazla büyükbaş hayvan bulunuyor. Dolayısıyla ülkenin en temel gıda maddesi et. Hayvan sayısının çokluğuna rağmen ülkede yeterli süt üretimi yapılamıyor. Almanya'dan paket süt ithal ediliyor.

Ayrıca çok dindar bir halka sahip olan Moritanya, Mavi Marmara saldırısı sonrası İsrail ile tüm ilişkilerini keserek ülkedeki İsrail vatandaşlarını sınırdışı etmiş.

SERHAT ORAKÇI'NIN MORİTANYA İZLENİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?