banner15

Mozambik gazetecilerden vergi alacak

Mozambik 22 Ağustos'tan sonra gazeteciliğe vergi uygulamaya hazırlanıyor. Buna göre, ülkede gazetecilik faaliyeti için yıllık 8 bin 500 dolar ücret ödenmesi gerekiyor.

Mozambik gazetecilerden vergi alacak

Yürürlüğe giren yeni yasalara göre yabancı gazeteciler, ülkeye bir kerelik bir gezi ve akreditasyon için 2500 dolar veya ülkede bir yıllık çalışma için 8 bin 300 dolar ödeyecekler. Yerel serbest çalışanlar gazetecilik materyallerinin yayınlanması için yılda 500 dolar ödeme yapacaklar. Yabancı medyada çalışan yerel gazetecilerin yıllık akreditasyon karşılığında 3500 ABD doları ödeme yapmaları gerekecek.

Medya da yeni vergilerden nasibini alacak.Mozambik yayıncı kuruluşları yılda 34 bin dolardan 69 bin dolara ve nüfusun temel haberalma kaynağı olan ulusal radyo istasyonları da 35 bin dolara kadar ödeme yapmak zorundalar.

Yeni yasaların yeraldığı kararname Temmuz ayı ortasında kabul edildi. Yetkililerin, akreditasyon fiyatlarını binlerce kez artırma kararı insan hakları örgütleri tarafından eleştirilerek, ülkede ifade özgürlüğünü bastırmaya yönelik bir girişim olarak adlandırıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48