banner39

Mübarekler tüm suçlamaları reddetti!

Kahire'de, kendi icadı demir kafes içinde hakim karşısına çıkan Mübarek ile oğulları, yöneltilen suçlamaları reddetti

Afrika 03.08.2011, 12:58 03.08.2011, 15:24
Mübarekler tüm suçlamaları reddetti!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aradan sonra tekrar başlayan mahkemede, 25 Ocak halk ayaklanmasında yakınlarını kaybeden ailelerin avukatlarının talepleri dinleniyor.

İddianamenin okunmasının ardından Mahkeme Başkanı, Mübarek'e "Bunlara ne diyeceksiniz" diye sordu. Mübarek, yattığı yerden oğlunun uzattığı mikrofon aracılığı ile bu ithamların hiç birisini kabul etmediğini söyledi. 

Hüsnü Mübarek'in ardından, oğulları Ala ve Cemal'de suçlamaları reddettiklerini açıkladılar. 

TANTAVİ'NİN TANIK OLARAK DİNLENİLMESİ TALEP EDİLDİ

Bu arada, muhalif protestocuların avukatları, Mübarek'in orduya göstericilere müdahale edilmesi talimatı verip vermediğinin anlaşılması için, Yüksek Askeri Konsey Başkanı Hüseyin Tantavi'nin tanık olarak dinlenmesini istediler. 

Müdahil avukatlar, ordu mensuplarının, Mübarek'in orduya müdahale etmesi yönünde talimat verdiğini çeşitli televizyonlarda itiraf ettiklerini belirterek, Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ın da tanık olarak dinlenmesini talep etiler. 

MÜBAREK'E KATİL SUÇLAMASI

Mübarek'e yönelik suçlamalar devam ediyor. Mahkemede bulunan bir avukat ailesinin gösterilerde öldürüldüğünü ve bunun sorumlusunun da Mübarek olduğunu dile getirerek suçlamalarda bulundu.

ESKİ İÇİŞLERİ BAKANI DA YARGILANIYOR

Mahkeme halen eski İçişleri Bakanı Habib el Adli'yi yargılıyor.

Adli'nin avukatları, eski içişleri bakanın kimse hakkında öldürme emri vermediğini, protestocuları öldüren güvenlik güçlerinin emir almadığını savunuyor.

Adli'nin avukatları, protestolar sırasında ölen kişilerin yakınlarını ''Çocuklarını öldüren kimseler hakkında bilgi sahibi olmamakla'' suçladı.

Adli'nin kasten adam öldürme suçundan yargılanmaması talebinde bulunan avukatlar, protestocuları öldüren güvenlik mensuplarının mahkeme tarafından tanık olarak dinlenilmesini istedi.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Televizyondan canlı yayınlanacak duruşma nedeniyle başkent Kahire'de de yoğun güvenlik önlemleri alındı.

El Mısr el Yevm gazetesinin haberine göre, geçici bir duruşma salonu kurulan Polis Akademisi binası etrafında Mübarek'i korumak için 3 bin polis, 16 tank ve 369 zırhlı araç görev alacak.

'ADİL YARGILAMA' ÇAĞRISI

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in davasının "adil ve şeffaf" olması çağrısında bulundu.

Mübarek'le birlikte güvenlik şefi Habib El Adli ile 6 üst düzey polis yetkilisi, ülkede 18 gün süren ayaklanma sırasında protestoculara karşı öldürücü derecede güç kullanılması talimatı vermekten suçlu bulunurlarsa, idam cezası alabilirler.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerde 850 kadar protestocu ölmüştü.

sürecek...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?