banner39

banner35

Mugabe'nin ölümünden sonra Grace'i neler bekliyor?

Cumhurbaşkanı ile evlenen ilk sekreterdi, sonra cömert alışveriş çılgınlıkları ve ateşli öfkesi ile ün saldı. Grace Mugabe, şüpheli bir doktora aldı ve Zanu PF Kadınlar Birliği'ne başkanlık etmek için siyasete girdi.

Afrika 15.09.2019, 16:27
Mugabe'nin ölümünden sonra Grace'i neler bekliyor?

95 yaşında ölen Zimbabwe eski devlet başkanı Robert Mugabe'nin cenazesinin nereye gömüleceği tartışılırken geride kalan sansasyonel eşinin devlet törenini reddetmesi sonrası sorular artıyor. 

Grace siyasi bir dönüş mü planlıyor? Mezar savaşını kim kazanıyor? Başkan Emmerson Mnangagwa geri adım attı mı yoksa zafer konusunda müthiş mi davranıyor? Cumartesi günü gerçekleşen cenaze törenindeki  katılım Mugablara hitaben mi düzenlendi?

Neden hiç kimse Bay Mnangagwa'nın akıcı konuşmasını alkışlamadı? Kim şimdi Mugabe ailesinde güç kullanıyor - Grace veya klan büyükleri? Grace neden kocası için özel bir türbe istedi? Burada güvende olacak mı? Bay Mnangagwa ile barış yapabilir mi?

Gerçek şu ki, Grace Mugabe, Zimbabwe'de servetiyle ve ailesiyle birlikte kalacaksa, hükümetle bir tür anlaşmayı kesmek zorunda kalacak. Belki de zaten var.

Zimbabwe'nin siyasi geleceği dağınık görünüyor. Yeni hükümet, zorlu ekonomik reformları uygulamaya çalışıyor, ancak gerekli önlemleri almak için halkın güveninden yoksun.

Törende izdiham

Zimbabve'yi 37 yıl yöneten Mugabe için stadyumda düzenlenen cenaze töreninde izdiham yaşandı

Afrika ülkesi Zimbabve’nin eski Devlet Başkanı Robert Mugabe için perşembe günü, 1980 yılında bağımsızlık yemini ettiği Rufaro Stadı'nda cenaze töreni düzenlendi.

Binlerce Zimbabveli, Mugabe'yi son yolculuğuna uğurlamak için stadyuma akın etti. 95 yaşında hayatını kaybeden Robert Mugabe'nin eşi Grace, akrabaları ve yetkililer eski Devlet Başkanları’nın tabutunu selamlamak için sıraya girdiler.

Stadyumu dolduran Zimbabveliler danslar ve gözyaşları arasında Mugabe’yi uğurladı. Stattaki kalabalık arasında izdiham yaşandı.

Tanzanya cumhurbaşkanı John Magufuli'yi temzilen törene Samia Hassan Suluhu katıldı.

Son yıllarında hastalıkla mücadele eden Mugabe tedavi için gittiği Singapur'da 6 Eylül'de hayatını kaybetmişti.

Ülkesinin bağımsızlık mücadelesinde büyük rol oynayan Afrikalı lider, 1980’den beri başbakan ve devlet başkanı vasıflarıyla toplam 37 yıl boyunca Zimbabve’yi yönetmişti.

Görevdeyken dünyanın en yaşlı lideri olarak bilinen Mugabe, 2017'de askeri darbe sonrası istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?