banner39

banner35

Muhalefet: Kaddafi yakında devrilecek

Libya muhalefeti UCM'nin Kaddafi hakkında tutuklama kararı çıkarmasının Kaddafi yönetiminin yakında yıkılacağının işareti olduğunu belirtti.

Afrika 27.06.2011, 17:18 27.06.2011, 17:18
Muhalefet: Kaddafi yakında devrilecek

Dünya Bülteni/ haber Merkezi

Libyalı muhalifler, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Muammer Kaddafi hakkında tutuklama emri çıkarmasının, Kaddafi'nin yıkılmasını hızlandıracağını bildirdi.

Muhaliflere ait Ulusal Geçiş Konseyi'nin sözcüsü Celal El Gelal, UCM'nin Muammer Kaddafi, oğlu Seyfül İslam ve Libya istihbarat kurumu başkanı Abdullah El Senusi hakkında tutuklama emri çıkarmasından sonra yaptığı açıklamada, tüm dünyanın, işlediği suçlardan dolayı Kaddafi'nin yargılanması konusunda birlik olmasından ziyadesiyle memnun olduklarını belirtti. Gelal, kararın halkın haklı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Gelal, UCM'nin tutuklama emrinin, Kaddafi'nin istifa etmesi ve ülkeden ayrılması ihtimalini azaltıp azaltmamasıyla ilgili olarak da Libya liderinin asla ülkesinden ayrılma eğiliminde olmadığını, zaman kazandığını ve yapabildiği kadar kendi bölgesinde direndiğini, ancak bunun sadece Kaddafi ve rejiminin gidişini hızlandıracağını ifade etti.

Sözcü Gelal, tutuklama emrinin çıkmasından sonra savaş suçlularıyla görüşmeyeceklerini, dünyanın Libyalı muhaliflerin başından beri söylediklerini doğruladığını, Muammer Kaddafi'nin bir savaş suçlusu olduğunu ve bunun için yargılanması gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?