banner15

Muhalifler, Kaddafi'nin ailesinin geri dönmesini istiyor

Muhalifler, Kaddafi’nin eşi ve 3 çocuğunun yargılanmak üzere Cezayir'den geri dönmesini istiyor

Muhalifler, Kaddafi'nin ailesinin geri dönmesini istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libyalı muhalifler, Cezayir’e kaçtıkları açıklanan Libya lideri Muammer Kaddafi’nin eşi ve 3 çocuğunun yargılanmak üzere geri dönmesini istiyor. Kaddafi’nin ailesinin Cezayir’de bulunmasının iki komşu ülkenin ilişkilerini de gerebileceği belirtiliyor.

Libya’nın Bingazi merkezli geçici yönetiminin Enformasyon Bakanı Mahmoud Shammam, Cezayir hükümetinin Kaddafi’nin ailesini kabul etmesinin “Libya halkının isteklerine karşı saldırgan bir davranış olduğunu” söyledi. Shammam, dün gece yaptığı açıklamada “Kaddafi’nin kendisi de dahil bütün Kaddafi ailesini yakalama ve yargılamaya kararlıyız. Bu kişilerin Libya’ya geri geldiklerini görmek istiyoruz” dedi. Cezayir’in Kaddafi’nin ailesini kabul etmesine şaşırdıklarını belirten isyancı liderler, 6 aylık iç savaş süresince de Cezayir’i Kaddafi’nin askerlerine silah sağlamakla suçlamışlardı.

Kaddafi’nin eşi Safiye, kızı Ayşe ve oğulları Hannibal ile Muhammed’in dün Cezayir’e gittikleri bildirilmişti. Kaddafi ve diğer oğullarının nerede olduğu ise kesin bilinmiyor.

Öte yandan Libyalı muhalifler, Kaddafi’nin oğullarından Hamis’in geçen hafta Trablus’un güneyindeki bir çatışmada öldürüldüğünü iddia etti.

İsyancılar, Kaddafi'nin yakalanmaması yada öldürülememesi halinde şiddetin daha da artacağından endişe duyuyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 12:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35