banner39

banner35

Muhalifler Trablus'un 3 mahallesini aldı

NATO ile beraber Trablus'a saldıran muhaliflerin kentin en az 3 mahallesini kontrol altına aldıkları bildirildi

Afrika 21.08.2011, 17:03 21.08.2011, 17:03
Muhalifler Trablus'un 3 mahallesini aldı

Libya'da Muammer Kaddafi'yi devirmek için NATO'nun da yardımıyla dün ilk tez başkent Trablus'a saldırıya geçen muhalif savaşçıların, kentin en az 3 mahallesini kontrol altına aldıkları bildirildi. Muhaliflerle birlikte hareket eden El Cezire muhabiri, başkentin Fashloum, Zawiyat Dahmani ve Mansoura mahallelerinin muhaliflerin kontrolünde olduğunu aktardı. Mansoura mahallesinin, Kaddafi'nin karargahının bulunduğu Bab'ül Aziziye'ye yakın olduğu belirtiliyor.

Ancak Libya Hükümeti Sözcüsü Moussa İbrahim, başkent Trablus'u savunmaya hazır binlerce asker olduğunu açıkladı. NATO'yu da başkenti bombalamakla suçlayan İbrahim, saldırılarının tek amacının hükümeti devirmek olduğunu ve NATO'nun ayrıca halka karşı ahlaksızca bir kampanya yürüttüğünü kaydetti.

Öte yandan NATO birlikleri de Libya'da havadan vurulacak hedefleri belirlemenin zorlaştığını duyurdu. NATO sözcüsü Albay Roland Lavoie, Brüksel'de yaptığı açıklamada çatışmaların büyük bölümünün şu anda köy ve kentlerde yoğunlaştığını, bunun da hedeflerin tespitini karmaşıklaştırdığını belirtti

Moussa İbrahim de ayrıca, NATO'nun başkent yakınlarındaki Zaviye ve Garyan bölgeleri ile Trablus'un Canzur bölgesine saldırılarında sivillerin öldüğünü iddia etti.

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?