banner15

Muhalifler Trablus'un suyunu kesti

Sirte'de bulunan Kaddafi güçleri Trablus'un suyunun üçte ikisini keserken; Avrupa Birliği İnsani Yardım Bürosu ECHO'nun raporunda, Trablus'ta su sıkıntısı yaşandığı açıkladı

Muhalifler Trablus'un suyunu kesti

Dünya Bülteni / haber Merkezi

Sirte'de bulunan Kaddafi güçlerinin, başkent Trablus'un suyunun üçte ikisini kestiği bildirildi.

Avrupa Birliği İnsani Yardım Bürosu ECHO'nun raporunda, Trablus'ta su sıkıntısı yaşandığı, yardım örgütlerinin tankerlerle kente su taşıması gerektiği yazıldı.

Başkent Trablus'un suyu, Sahra çölünden çıkarılıyor ve Kaddafi döneminde inşa edilen büyük bir kanalla taşınıyordu. Raporda, "Günde 200 bin metreküp su taşıyan borunun vanası Sirte'de bulunuyor ve Kaddafi güçleri bu vanayı kapalı tutuyor" denildi.

Kente 100 bin metreküp su ise, ülkede bulunan 30 su kuyusundan getiriliyordu. Trablus'un bazı kenar mahallelerine 3 gündür su verilemediği belirtildi.

Birleşmiş Milletler insan hakları sözcüsü Rupert Colville, kente gelen su hattını kapatmanın insani bir suç olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

ECHO raporuna göre, Trablus'ta birçok evin özel su kuyusu bulunuyor ancak bu kuyulardan çıkan su fazla tuzlu olduğu için içme suyu olarak kullanılamıyor. Kentteki dükkanların yavaş yavaş açılmakta olduğu ve yeterli miktarda şişe suyunun bulunduğu belirtiliyor. Ancak, şişe suyunun marketlerde çok yüksek fiyata satıldığı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35