Muhalifler: Türkiye tutumunu değiştirsin

Libya’nın muhalif gazetesi Barniq, Türkiye’nin Kaddafi karşıtlarına karşı izlediği tutumdan dolayı Salı günü Bingazi Limanı’na yanaşmak isteyen Türk yardım gemisinin yükünü boşaltmasına izin verilmediğini yazdı.

Muhalifler: Türkiye tutumunu değiştirsin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’nın ikinci büyük şehri ve muhaliflerin merkezi Bingazi’den yayın yapan muhalif gazete Barniq, Türkiye’nin Kaddafi karşıtlarına karşı izlediği tutumdan dolayı Salı günü Bingazi Limanı’na yanaşmak isteyen Türk yardım gemisinin yükünü boşaltmasına izin verilmediğini yazdı.

Gazeteye göre Kaddafi muhalifleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘muhaliflerin silahlandırılmasına karşıyım.’ sözlerinin yanı sıra Türkiye’nin NATO’nun askeri güç kullanmasına karşı çıkmasından da rahatsızlık duyuyor.

Gazetenin görüş aldığı ve kendilerini 17 Şubat Devrim Gençliği olarak tanıtan kişiler ise Türkiye’nin kanlarını akıtan Kaddafi’ye karşı ciddi bir tutum sergilemediğini öne sürüyor.

Türkiye’nin Kaddafi muhaliflerinin oluşturduğu Milli Konsey’i tanıması çağrısında da bulunan muhalifler, NATO’nun Kaddafi’ye karşı bir an önce harekete geçmesi gerektiğini de söylüyor.

Gazeteye açıklamada bulunan bir kişi ise Türkiye’nin tarafsız bir arabulucu olamayacağını iddia ediyor.

Libya’daki gelişmeeri yakından takip eden Mısırlılar da özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikaya anlam veremediklerini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 15:51
banner53
YORUM EKLE

banner39