banner15

Muhalifler Zlitan'ı ele geçirdi

Libyalı muhalifler, yoğun çatışmalar sonucu Trablus'un 150 km doğusundaki Zlitan kentinin merkezine girdiklerini açıkladılar

Muhalifler Zlitan'ı ele geçirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libyalı muhalifler, şiddetli çarpışmaların meydana geldiği Trablus'un 150 km doğusundaki Zlitan cephesinde ilerleme kaydettiklerini ve kent merkezine girdiklerini bildirdiler.

Muhalifler tarafından yayımlanan "Misrata Askeri Kurulu Medya Merkezi" imzalı açıklamada, Zlitan'da dün tüm gün çatışmaların sürdüğü belirtilerek, muhaliflerin şiddetli çatışmaların sonunda ilerleme kaydettikleri ve Baz, Gananat, Ahamada ve Zlitan oteli çevresinde mevzilendikleri kaydedildi.

40 ila 50 hükümet askerinin öldürüldüğünü, 12 Afrikalı paralı askerin tutsak alındığını ve silahlarıyla 7 aracın ele geçirildiğini belirten muhalifler, taarruzda 1230 muhalif savaşçının yer aldığını ve Zlitan içinde 5 km ilerlediklerini bildirdiler.

Uluslararası Göç Örgütü de muhalifler ile Kaddafi yanlısı güçler arasındaki çarpışmaların yoğunlaştığı bir sırada binlerce göçmenin Trablus'u terk etmeye çalıştığını açıkladı.

Sözcü Jemini Pandya, Trablus'u terk etmek isteyen, aralarında binlerce Mısırlı'nın da bulunduğu göçmenlerin Tunus'a giden karayolu üzerinden çatışmalar nedeniyle tahliye edilemediğini belirterek, Trablus'tan ayrılmak isteyenleri deniz yoluyla tahliye etmeye çalışacaklarını kaydetti.

Pandya, Trablus'tan tahliye edilmek isteyenler arasında çok sayıda gazeteci de bulunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35