Muhammed Arkoun vefat etti

Cezayirli modernist düşünür Muhammed Arkoun Paris'te öldü.

Muhammed Arkoun vefat etti

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muhammed Arkoun'un Paris'te 14 Eylül'de vefat ettiği duyuruldu. Ağır bir hastalık geçiren 82 yaşındaki Arkoun'un salı gecesi Paris'te hayatını kaybettiği duyuruldu.

Muhammed Arkoun kimdir?

Berberi asıllı olan Muhammed Arkoun, 1928 doğumluydu. Cezayir Üniversitesi Filoloji Fakültesini bitiren Arkoun, Paris’te Arap Dili ve Edebiyatı dalında yüksek lisans yaptı. Arkoun 1960 yılından sonra ise Sorbonne Üniversitesinde araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalıştı. Sorbonne'da ‘H. 4. Asırda Arap Hümanizmi: Bir Filozof ve Tarihçi Olarak İbn Miskeveyh’ adlı tezi ile doktora yapan Arkoun, Lyon Üniversitesi, Paris Üniversitesi, Sorbonne Nouvelle Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1986, 1987 ve 1990’da Berlin Wissenschaftkollege (Bilimler Koleji) ve 1992-1993’te Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü üyeliğinde bulundu. 1969 yılında ziyaretçi profesör olarak Los Angels’ta UCLA’da, 1977–1979 tarihleri arasında, Belçika Louvain-La-Neuve Katolik Üniversitesinde, 1985 yılında Roma’da, Papalık Arap Araştırmaları Enstitüsü ve Princeton Üniversitesinde bulundu. 1988-1990’da Philadelphia Temple Üniversitesi, 1991–1993 arasında ise, Amsterdam Üniversitesinde çalıştı.

Rabat, Fas, Cezayir, Tunus, Şam, Beyrut, Tahran, Berlin, Amsterdam şehirlerinde ve Harvard, Bronston, Colombia, Los Angels, Denver Üniversitelerinde dersler ve konferanslar vermiş olan Arkoun, ayrıca, Londra İsmâilî Araştırmalar Enstitüsü misafir profesörü, Ağa Han Mimârî Ödülleri jüri üyesiydi. Uluslararası Hayat ve Sağlık Bilimleri Ahlak Komitesinde üyelik, Arap İslâm Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü ve Arabica dergisinin bilimsel editörlüğü görevlerini de sürdürmekteydi.

Eserlerini genelde Fransızca kaleme aldı. Neden Arapça yazmadığı hususunda birçok kereler suallere muhatap olan Arkoun; “Arapça yazmıyorum. Ortam ve Arapçanın bilimsel yeterliliği müsait değildir” iddiasındaydı.

Türkçe'ye birkaç eseri tercüme edilen Arkoun’un eserlerinden bazıları şunlardır:

1. el-İnsiyyetü’l-Arabiyye fi’l-Karni’r-Râbi’ el-Hicrî: Miskeveyh, Feylesûfen ve Müerrihen
2. Târîhiyyetu’l-Fikri’l-Arabî
3. el-İslâm: el-Ems, el-Ğad
4. El-İslâm, el-Ahlâk ve’s-Siyâse
5. el-Fikru’l-İslâmî: Nakdun ve İctihâd
6. El-Fikru'l-İslâmî: Kırâe İlmiyye
7. El-İslâm, Urûbbâ, el-Ğarb; Rihânâtü’l-Ma’nâ ve İrâdâtü’l-Heymene
8. Mine’l-İctihâd ilâ Nakdi’l-Akli’l-İslâmî
9. Min Faysali’t-Tefrika ilâ Fasli’l-Makâl: Eyne Huve’l-Fikru’l-İslâmî el-Muâsır
11. El-Almene ve’d-Din: El-İslâm, el-Mesîhiyye, el-Garb
12. Muhâvelât fi’l-Fikri’l-İslâmî
13. el-Fikru’l-Arabî
15. İslâm: Din ve Dünyâ

 

MUSTAFA ÖZCAN'IN ARKOUN'UN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ YAZISI: Bir hümanistin ölümü

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 10:59
YORUM EKLE

banner33

banner37